Tavuğun Üzerinde Beyaz Çizgi Varsa Almayın


Tavuğun Üzerinde Beyaz Çizgi Varsa Almayın

Tavuğun üzerinde beyaz çizgi varsa almayın. Çünkü o beyaz çizgiler hayvanların sağlıksız ortamda yetiştiğinin göstergesi. 

Çiğ tavuk göğsü eti pembe renklidir, şeffaf görünür. Ancak satın aldığınız tavuk etinin üzerinde beyaz çizgiler fark ederseniz, dikkatli olun. Çünkü bu çizgiler bir kas bozukluğunun işaretidir.

TAVUK ETİNDEKİ BEYAZ ÇİZGİ NE ANLAMA GELİR?

Tavuk etindeki beyaz çizgi bir kas bozukluğuna işaret eder. Tavuğun yetişme koşullarının sağlıksız olduğunun ve doğal olarak bunu tüketmenin de sağlıksız olduğunun bir göstergesidir. Etin üzerindeki kaslara paralel olarak uzanır ve etin lezzetini, kalitesini, yağ içeriğini etkiler.
Tavuk etinde bulunan beyaz çizgilerle ilgili araştırmalar yapan bir hayvan sağlığı grubu olan Compassion in World Farmig (CIWF) elde ettiği çarpıcı sonuçları dünya gündemine sundu. Bu araştırmaya göre beyaz çizgili tavuk göğsü, bu çizgilerin olmadığı göğüs etine oranla % 224 daha fazla yağ içeriyor.

Teksas ve Arkansas Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar da bu araştırmayı destekliyor üstelik. 2016 yılında paylaşılan sonuçlara göre, beyaz çizgili tavuk eti sayısı yıllar geçtikçe artıyor. Öyle ki araştırmacılar, 285 kanatlı hayvanın %96’sında beyaz çizgiler olduğunu fark ediyor.

NEDEN OLUŞUR?

CIWF’ye göre, çiftlik koşulları tavuklardaki bu bozukluğa neden oluyor. Tavukların hızla büyütülmesi ve hızla artan kas miktarı bu beyaz çizgilere neden oluyor. Bu da tavuğun besin değerini düşürüyor. Ancak doğal ortamında yetişen tavuklarda beyaz çizgilere rastlanmıyor.

Son yıllarda artan tavuk talebi üreticiyi tavukları hızla büyütmeye yöneltti. Bu da hastalıkları beraberinde getirdi.

BEYAZ ÇİZGİLİ TAVUK ETLERİNİ ALMAYIN

Tavuk eti alırken güvenilir yerleri tercih etmek ve eti almadan önce mutlaka güzelce kontrol etmek gerekiyor. Özellikle tavuğun kaslarına paralel şekilde uzanmış beyaz çizgiler görürseniz o etlerden uzak durmanızda yarar var.

Kısacası, alacağınız tavuk etinin soluk pembe bir renge sahip olduğundan ve üzerinde beyaz çizgiler olmadığından emin olun. Sağlığınıza olumsuz etkileri olabileceğini düşündüğünüz tavuk etlerindense kesinlikle uzak durun.

Kendi tavuklarını pişirenler ve beyaz şeritleme konusunda endişelenenler için tavuktan vazgeçmeye hiç gerek yok. Çözüm, şu anda, nispeten kolaydır: eti almadan önce kontrol edin. Beyaz çizgileri ayırmak kolaydır – çizgiler tavuk kütlesine paraleltir – ve tüketiciler çizgileri olmayan bir et parçası seçmeyi tercih edebilir.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe