Diş Macunu ile Temizleyeceğiniz 18 Şey


diş macunu ile

Diş macunu sadece dişleri temizlemekle kalmıyor. Evinizde aklınıza gelmeyecek birçok yeri diş macunu ile temizleyebilirsiniz. Nereler mi?

Diş macunlarının içindeki kalsiyum ve silika bazlı kimyasallar evinizde veya ofisinizde birçok yeri ve eşyayı aşındırmadan temizler.

İşte o yerler:

1. Deri Ayakkabılarınızı Çiziklerden Koruyun

Biraz macunu yumuşak bir bezin üzerine sıkın ve ayakkabınızı ovun. Nemli bir bezle silin. Ayakkabınız yeni gibi olacaktır.

diş macunu

2. Spor Ayakkabınızı Temizleyin

Spor ayakkabılarının kauçuk bölümünü temizlemek ve beyazlatmak mı istiyorsunuz? Jel olmayan macun ve eski bir diş fırçası işinizi görecektir. Bir sıkım diş macunu ile ayakkabıyı fırçalayın ve nemli bir bezle silin.

3. Piyanonun Tuşlarını Temizleyin

Piyanonun fildişi tuşları hemen kir tutar ve sararır. Onlara biraz macun sıkıp, yumuşak bir bezle ovdunuz mu eski haline geri dönecektir. Daha sonra nemli bir bezle silmeyi unutmayın.

4. Sararmış Derz Dolguları

Şu derzler olmasa… Ama onlar olmadan olmuyor? E nasıl temizlenecek? Jel olmayan macunu derz aralarına sürüp 5-6 saat bekletin. Daha sonra sert kıllı bir temizlik fırçasıyla iyice fırçalayın ve suyla durulayın. Beyazlayacaklardır.

5. Elmas ya da Pırlanta Yüzüğünüz İlk Günkü gibi Parlasın

Eski bir diş fırçasına biraz diş macunu koyun ve elmas yüzüğünüzü fırçalayın. Tortuyu nemli bir bezle temizleyin. Yüzüğünüz ilk günkü gibi olacaktır.

6. Biberon Kokusunu Gidermek İçin

Biberonlar kaçınılmaz olarak ekşi süt kokusu alırlar. Artık diş macunu kokuyu bir hemen yok edecek. Şişe fırçanızın üzerine biraz diş macunu koyun fırçalayın. İyice durulamaya dikkat edin.

7. Gözlükleriniz Buğulanmasın

İster kaynak gözlüğü kullanın, ister tüple dalın, isterse numaralı gözlüğünüz olsun… Camını ara ara diş macunu ile silerseniz bir daha buğulanmaz.

8. Banyo Aynanız da Buğulanmasın

Gözlükler gibi banyo aynanızı da diş macunu ile silerseniz bir daha buğulanmayacaktır. Ama jel olmayan diş macunu kullanacaksınız, bunu unutmayın.

8. Parlak Banyo ve Mutfak Armatürleri

Aynalar parladı, peyi ya lavabo ve armatürler? Tabii ki kromdan yapılan banyo ve mutfak lavabo ve armatürlerinde de diş macunu çok işe yarıyor. Macun ile ovup, kuru bir bezle parlatın, gözünüzü alamayacaksınız. Aynı şekilde hem banyo, hem de lavaboyu diş macunu ile ovalarsanız, tertemiz olacaktır. Üstelik diş macunu giderden gelen kokuyu da önlüyor.

diş macunu

9. Mürekkepleri Duvarlardan Çıkarın

Buna en çok yaratıcı çocukları olan anneler sevinecek. Duvarlarınız çocukların resim alanıysa üzülmeyin, boya kalemlerini diş macunu ile fırçalayın ve durulayın. Lekeler birkaç silmeye geçecektir.

10. Kumaştan Mürekkep veya Ruj Lekelerini Çıkarın

Hadi canım!.. demeyin, deneyin. En sevdiğiniz gömleğin cebine akan mürekkep lekesinin üzerine jel olmayan macunu sıkın ve iyice ovun. Bu işlemi birkaç yıkama boyunca tekrarlayın. Aynı şey ruj lekesi için de geçerli.

11. Mobilyalardaki İzleri Silin

Misafirleriniz bardak altlarını kullanmamış mı? Tabii sehpaların üzeri iz içinde kalmış. Onları jel olmayan diş macunu ile hafifte ovun ve nemli bir bezle silin. Sonra yeniden mobilya cilası ile cilalayın.

diş macunu

12. Ayağınızdaki Katranı Çıkarın

Kumsalda yürümek güzel de ayağınıza katran bulaşmasa…. Katranın üzerini diş macunu ile ovun ve durulayın. Çıkıyor.

13. Sivilcelerden Kurtulun

Sivilcenin üzerine biraz jel içermeyen bir diş macunu kullanın ve sabah sabaha kadar kurumasını bekleyin. Macun, sivilceyi dehidre eder ve yağı emer. Bu ilaç başı görünün sivilcelerde daha etkilidir. Ama Dikkat: Hassas cildi tahriş edebilir.

14. Ellerinizdeki Kokuları Temizleyin

Diş macununun içindeki ağız kokusunu gideren bileşenler elleriniz üzerinde de çalışacaktır. Soğan, sarımsam mı soydunuz, ellerinizi diş macunu ile yıkayın ve harika kokarlar.

15.  Paslanmış Ütü Tabanından Kurtulun

Buharlı ütüleme, zamanla ütünün tabanında paslanmaya yol açabilir. Ütünün tabanına diş macunu sürüp nemli bir bezle silerek pas lekesini çıkarabilirsiniz.

diş macunu

16. Gümüş Aksesuarları Temizleyin

Gümüş dekoratif eşyalar zamanla kararabilir. Gümüşleri eski haline döndürmek için diş macunu sürüp biraz beklettikten sonra yumuşak bir bezle silmek yeterli olacaktır.

17. Halılardaki Lekeleri Çıkarın

Halıların üzerindeki inatçı lekeleri çıkarmak için de bu yöntemden yararlanabilirsiniz. Diş macununu biraz suyla karıştırıp halıdaki lekenin üzerine yayın. 2-3 saat beklettikten sonra fırçalayıp suyla durulayın. Lekelerin gittiğini göreceksiniz.

18. Tırnaklarınızı Temizleyin

Evet tırnaklarınızı bile temizleyebilirsiniz. Onları az miktarda macun ile kaplayın, birkaç dakika bekletin ve su ile yıkayın.

diş macunu


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe