Sprey Boya Nasıl Çıkar?


Sprey Boya

Hayatımızın birçok yerinde kurtarıcı bir işleve sahip olan sprey boyalar bazen içinden çıkılamayacak bir duruma dönüşebiliyor. Herhangi bir yüzeyi boyarken ya da bir ürün meydana getirirken yanlış veya dikkatsizce yapılan bir hamle sizi oldukça zora sokabilir. Çünkü bazı yerlerde estetiği bozabilir bununla da kalmayıp bütün her şeyi mahvedebilir. Tek bir kayma dahi olsa başınıza büyük sıkıntılar açabilir fakat vereceğimiz öneriler neticesinde sprey boya kazaları artık sorun olmaktan çıkacaktır. Duvarda meydana gelen sprey boya kazası, kıyafette ya da camda meydana gelen kazalar için önerilerimiz olacaktır. Peki nedir bu öneriler gelin hep birlikte bakalım.

Kıyafetteki Sprey Boya Nasıl Çıkar?

Özellikle açık renk kıyafetlerde yaşanan sprey boya kazası tam bir felakettir ve çoğu zaman kıyafeti kullanılmayacak duruma dahi getirir. Boyanın kıyafetinize bulaşması ile sizin müdahale etme süreniz ne kadar hızlı olursa zarar boyutu da bir o kadar azalacaktır. Yani boya üzerinize değdiğinde hemen müdahale etmeniz gerekmektedir. Öncelikle yapılması gereken kuru temizlemeye götürmek olmalıdır çünkü kuru temizlemedeki kimyasal ürünler evinizde bulunmayabilir. Kuru temizlemeye götürdüğünüz ürün yüksek ihtimalle boyayı bırakacaktır.

•Kuru temizleme haricinde bir diğer yöntem ise saf asetondur. Eğer evinizde saf aseton var ise hafif nemli biz bez yardımı ile lekenin olduğu bölgeye temas ederek temizleyebilirsiniz. Ardından yıkama işlemini gerçekleştirdiğinizde leke gitmiş olacaktır.

•Alternatif olarak deneyebileceğiniz yöntemlerden biri de saf alkoldür. Genellikle çamaşır suyu ve benzeri deterjanlar ile leke çıkartılmaya çalışılsa da pek sonuç vermeyen bir yöntem olduğunu belirtmek gerekir. Belli kimyasallar sprey boya lekesini çıkartabilir ve onlardan biri de saf alkoldür. Kıyafetin lekeli kısmına saf alkol döktüğünüz bez ile iyice ovalama işlemi yapmalısınız. Yüksek ihtimalle sonuç verecektir.

Duvardaki Sprey Boya Nasıl Çıkar?

Kıyafete göre duvardaki sprey boyaları çıkarmak daha kolay bir işlemdir. Duvarın yüzeyinin pürüzsüz olması işinizin daha da kolay bir hal almasını sağlayacaktır. Yine alkol ve aseton ile sert bir fırça yardımıyla duvardaki ya da camdaki sprey boya lekesini çıkartabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe