Saplantılı Aşk Mı? Sağlıklı Aşk Mı? Aradaki Fark Nedir?


sağlıklı aşk

Aşk, insanoğluna bahşedilmiş en özel ve en güzel duygulardan bir tanesidir. Kişinin bir başkasına duyduğu bağlılık ve tutkunun sınırlarının olmadığı, insanın aklını başından alan bu duygudur. Sağlıklı aşk insanın hayatını adeta bir cennet bahçesine dönüştürürken gerçek aşk zannedilen saplantı ise tam tersi insanın hayatını cehenneme çevirebilir.

Yaşadığınız aşk duygusunun sağlıklı bir duygu mu yoksa saplantı mı olduğunu anlamanız ilk başta pek mümkün olmayabilir. Fakat zamanla sergilediğiniz tavırlar, karşı taraf ile olan iletişiminiz ve ikili ilişkiniz bu durum hakkında size çok önemli ipuçları verecektir. Peki, hissettiğiniz duygunun sağlıklı aşk mı yoksa saplantılı aşk mı olduğunu nasıl anlarsınız?

sağlıklı aşk

İlişkiniz Sağlıklı Mı Yoksa Saplantılı Mı?

Aşk, kişiye ilk başlarda aşırı heyecan ve mutluluk hissettiren mucizevi bir duygudur. Hem kadınlar hem de erkekler âşık olduğu zamanlar kendilerini bulutların üstünde hisseder.

Hissedilen aşk zaman içinde saplantıya dönüşebilir. Zaman içinde kişinin partnerine karşı hissettiği heyecan ve hayranlığın şekil değiştirip saplantı derecesine dönüşmesi psikolojik açıdan görülebilen bir durumdur.

Sağlıklı aşk kişilerin birbirine güven ve saygı duydukları, zaman içerisinde olgunlaşarak büyüyen hislerdir. Saplantılı aşk durumunda ise partnerinize karşı hissettiğiniz hisler zamanla şüpheye ve kıskançlığa dönüşerek her hareketi sorgulama ihtiyacı doğurabilir.

Aşkınız bir saplantıya dönüştüğü zaman kuruntuya dayalı olan kıskançlıklar yaşamaya başlarsınız. Bu yetişkin bireylerde görülmesi mümkün olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği takdirde her iki tarafın da hayatını olumsuz yönde etkiler.

sağlıklı aşk

Saplantılı Aşk Yıpratır!

Delüzyonel kıskançlık olarak da bilinen saplantılı aşkı, sağlıklı aşktan ayıran pek çok yönü bulunuyor. Sağlıklı aşk bir saplantıya dönüştüğü zaman kişi sürekli olarak partnerinin yanında olmak ister. Zaman içerisinde kendi hayatını arka plana atarak sürekli partnerini düşünür. Her anını onunla beraber geçirmek ister.

Saplantılı ve sağlıklı aşkın farkı denildiği zaman akla gelebilecek bir diğer madde ise sürekli kontrol etme ihtiyacıdır. Duyguları saplantıya dönüşmüş olan kişi partnerini her daim kendine yakın tutmak ister.

Bu nedenle de çeşitli bahaneler üreterek ya da doğrudan onu kontrol etme ihtiyacı duyar. Bu durum zamanla karşı taraftaki kişiyi bunaltarak ilişkiden soğumasına neden olabilir.

Saplantılı bir aşk ilişkisi içerisinde olmak ilk başlarda fark edilmeyebilir. Her iki tarafta aradaki sevginin bütün bunlara neden olduğunu düşünebilir. Fakat bu durum zaman içinde iki tarafı da çok yıpratır.

Aşkı saplantıya dönüşmüş olan kişiler mutlaka bir psikolojik destek alarak hayatlarını düzene koymalı ve eski sağlıklı duygularını kazanmalıdır.

sağlıklı aşk

Saplantılı Aşkın Belirtileri

İnsana bahşedilmiş en özel duyguların başında gelen aşk sizi bulutların üzerine çıkarabildiği gibi yere çakılmanıza da neden olabilir. Öyle ki bunun için aşkınızın bir saplantı haline gelmesi yeterli olacaktır. Saplantılı aşk olarak tabir edilen durumun altında yatan pek çok neden vardır. Bunun yanı sıra bu durumun belirtilerini de şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kişinin partnerine karşı aşırı yoğun duygular hissetmesi ve bu duyguları kontrol altına alamıyor oluşu
  • Kişinin partnerini sürekli kontrol etmek istemesi, takip etmesi ve her daim haber almak istemesi
  • Partneri bıktıracak derecede ilgi gösterme
  • Kuruntulardan kaynaklanan kıskançlık krizlerinin yaşanması
  • Kişinin partneri tarafından sürekli onaylanmak istemesi

Eğer ilişkinizi gözden geçirdiğiniz zaman bu belirtilerin varlığını görüyorsanız mutlaka bu saplantılı aşk durumunu tedavi ettirmeli ve ilişkinize sağlıklı bir boyutta devam etmelisiniz. Aksi takdirde ilişkiniz bitmeye mahkûm olacaktır.

sağlıklı aşk

Sağlıklı Bir İlişkinin Sırları

Her insan aşk yaşamaya başladığı zaman karşısındaki kişiye hayranlık duyar ve onunla konuşmak, zaman geçirmek kişiye heyecan verir. Bu aşkın insana kattığı hislerin başında gelir.

Bu duyguların kontrol altında tutulması ve zamanla olgunlaşarak arkadaşlık, fedakârlık ve sadakat gibi kavramlara yerini bırakması sağlıklı aşk yaşamanın anahtarlarından bir tanesidir.

sağlıklı aşk

Sağlıklı aşk yaşamak isteyen kişilerin birbirlerine güvenmeyi öğrenmesi gerekir. Şüpheye düşürmeyen ve kuruntu yaratmayacak olan bir aşk zaman içinde güçlenecek ve yerini çok sağlam temelleri olan bir ilişkiye bırakacaktır. Kişilerin aşk hayatlarının ve partnerlerinin dışında da bir kişisel alanları olduğunu unutmadan hareket etmeleri, birbirlerine bu alanı yaratmaları gerekir.

Unutulmamalıdır ki ilişki içinde olan tarafların birbirinden bağımsız olan arkadaşlık ilişkileri, iş ilişkileri ve yaşamak zorunda oldukları bambaşka bir hayatları vardır. Bunun bilincinde olarak birbirini destekleyen kişiler tarafından yaşanan duygular sağlıklı aşk olarak kalacak ve devam edecektir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.