Orijinal Kot Pantolon Paçası Nasıl Yapılır?


Orijinal kot pantolon paçası

Orijinal kot pantolon paçası yapmak hiç de sanıldığı kadar zor değil. Şimdi göstereceğimiz birkaç ipucuyla kot pantolonlarınızın paçası aynı orijinali gibi olacak.

Boyumuza göre kot pantolon bulmak her zaman mümkün olmuyor. Ya da yıllar içinde değişen modaya uyum sağlamak için kotlarımızın paçalarını kısaltmak zorunda kalıyoruz. Eğer evde katlamayı bilmiyorsak, terzinin yolunu tutuyoruz. Bazen terziye neredeyse bir kot parası kadar para veriyoruz.

Oysa birkaç ipucuyla evde kot paçasını aynı orijinali gibi katlayacaksınız. Üstelik bu tarif ettiğimiz yöntemle ille de dikiş makinesine ihtiyaç yok, elde dikerek bile yapabiliyorsunuz.

  1. ÖLÇÜ ALIN

Orijinal kot pantolon paçası

Paça katlama işine ölçü alarak başlayın. Ölçüyü eEn sık giydiğiniz ayakkabılar ayağınızdayken alırsanız, tam tutturursunuz. Ölçü alırken, skinny kotlar için genel bir kural, ayak bileğinizin üst kısmını işaretlemektir.

ÖLÇÜ ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ NOKTA

orijinal kot pantolon paçası

Ölçü aldığınızda pantolonunuzun yeni uzunluğu 1 pozisyonundan  (fotoğraftaki teğelli kısım) 1 parmak daha uzun olacak.  2 pozisyonunda olmayacak.  En iyisi teğelledikten sonra bir daha giyip boyundan emin olun.

2. DİKİN (DİKİŞ MAKİNESİ YA DA ELDE)

Orijinal kot pantolon paçasıorijinal kot pantolon paçası

Fotoğrafta gördüğünüz gibi orijinal dikişin biraz altından teğelleyip, dikiş makinesinde dikebilirsiniz.

PÜF NOKTASI 1

Eğer makinede dikiyorsanız, makinenizin önünü çıkarın ki, kotun paçası kolaylıkla makineye girebilsin.

orijinal kot pantolon paçası

PÜF NOKTASI 2

Aşağıdaki gibi bir görüntüyle karşılaşmak istemiyorsanız, yeni dikiş ile orijinal dikiş arasına 1 cm. kadar mesafe bırakın. Aşağıda yeni dikişin yerini beyaz okla işaretlenmiş olarak görüyorsunuz.

orijinal kot pantolon paçası

 

 

 

orijinal kot pantolon paçası

 

 

3. KALAN PARÇAYI KESİN VE KENARLARINA ZİGZAK ÇEKİN

orijinal kot pantolon paçası Orijinal kot pantolon paçası

4. PAÇAYI GERİ KIVIRIN VE ÜTÜLEYİN

orijinal kot pantolon paçası

7. İŞTE SON HALİ, GÜLE GÜLE GİYİN

Orijinal kot pantolon paçası Orijinal kot pantolon paçası

 

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.