Muratbey Burgu Peynire Piyasadan Toplatma Kararı


Muratbey Burgu Peynire Piyasadan Toplatma

Muratbey Burgu Peynir hakkında içeriğinde bulunan bir katkı maddesi gereği toplatılma kararı alındı. Peki peynirin içeriğinde ne var?

Muratbey Burgu Peynir’in içeriğinde natamisin (E-235) isimli bir katkı maddesine rastlandı. Uşak İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde ortaya çıkan katkı maddesi cilt hastalıklarana sebep oluyor.

Uşak İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde Muratbey Burgu Peyniri’ne analiz yapıldı. Analizin sonucuna göre peynirde küflenmeyi önlemek için gıda üreticilerin kullandığı natamisin ya da diğer ismiyle E-235 katkı maddesine rastlandı. Bunun üzerine Afyon İl Müdürlüğü, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğine uygun olmadığı gerekçesiyle Muratbey Burgu Peynirlerinin piyasadan toplatılması kararı çıkardı. Gıda maddelerinde natamisin kullanmak yasal değil ancak pek çok gıda maddesinde natamisine (diğer adı pimaricin, ticari adı delvosit) rastlanıyor. Bu ürün gıdanın küflenmesini engelliyor.

MURATBEY FİRMASI NE CEZA ALACAK?

gercektaraf.com sitesine göre, Muratbey Gıda Sanayi firmasına da 5996 sayılı kanun kapsamında idari yaptırım kararı uygulandı. Firmaya ürünlerini piyasadan toplatılması için süre veren Uşak İl Müdürlüğü, verilen sürenin ardından ürünlerin piyasadan toplatılmadığı takdirde ceza işlemlerinin başlatılacağını bildirdi.

TEK PARTİ ÜRÜNE İLİŞKİN BİR KARAR ALINDI

Piyasadan toplatılan yani natamisin saptanan ürün sadece  S.T.T. 29.06.2018 olan 0103/2 parti no’ya sahip ürün. Yani mevzuata aykırı içerik tespit edilen Burgu Peynir sadece bu Son Tüketim Tarihine sahip belirtilen parti no ile üretilmiş üründür. Bu ürün tüm Türkiye’ye değil sadece 39 ile gönderilmiş ve oradaki ürünler toplatılmıştır.

NATAMİSİN (e-235) NEDİR? ZARARLARI NELERDİR?

Natamisin, gıda maddelerinde raf ömrünü uzatan bir katkı maddesidir. Süt ve süt ürünlerinde küf ve maya gelişiminin önlenmesinde kullanılır.  Günlük vücuda alım miktarı 0.3 mg/kg vücut ağırlığıdır. Fazla miktarda kullanıldığında toksik etkisi olmakla birlikte insan sağlına zararları olabilmektedir.

Türk Gıda Kodeksi Renklendiriciler Ve Tatlandırıcılar Dışındaki Gıda Katkı Maddeleri Tebliği’ne göre (Ek 3 Bölüm C) natamisin; sert, yarı sert ve yarı yumuşak peynirlerin ve kurutulmuş, kürlenmiş sosislerin yüzey uygulamalarında 1 dm2 lik yüzeyde en çok 1 mg bulunabilir ancak 5 mm’lik derinlikte bulunmayacak şekilde kullanılabilir.

Natamisin özellikle peynirlerde küf ve maya üremesini engellemek amacı ile kullanılır. Dolayısıyla depolama esnasında ve rafta üründe küf maya gelişimi engellenerek dolaylı olarak ürün raf ömrü de uzatılmış olur.

Natamisin daha çok toprakta bulunan Streptomyces natalensisden fermentasyon ile üretilir. Gıdalarda kullanım genellikle sprey yöntemi ile yüzeye uygulanması veya salamura suyuna ilave edilmesi şeklindedir. Amerikada et ürünlerinde kullanımı henüz onaylanmamış olmakla birlikte süt ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Natamisin, diğer koruyucuların aksine, çok geniş bir pH aralığında (pH=3-9) aktivitesini korumaktadır. Bu özellikler, natamisin’in uygulamasının çeşitli gıda işleme tekniklerine kolaylıkla uygulanabilmesini sağlamaktadır.

Çoğu ülkede kullanımı yasak olan natamisin insanlardaki egzama, deri döküntüsü, kepek gibi sorunların temelinde yatan bu maddedir.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe