Mısır Ekmeği Pişirirken Yumurta Yerine Ne Kullanılabilir?


Mısır Ekmeği

Yumurta, çok faydalı bir besin olsa da herkes tarafından tercih edilmemektedir. Bunun yanı sıra alerjisi olanlar da yumurta tüketmemektedir. Mısır ekmeği yaparken de malzemeler arasında bulunan yumurtayı çıkardığınızda kullanabileceğiniz bazı alternatifler bulunmaktadır. Bunları deneyerek damak tadınıza en uygun olanıyla mısır ekmeğinizi pişirebilirsiniz.

Mısır Ekmeğinde Neden Yumurta Kullanılıyor?

Mısır ekmeği yaparken yumurta kullanmak istemediğiniz zaman bunu değiştirebilirsiniz. Fakat yumurta mısır ekmeğinin neden malzeme listesinde var ve ne işe yarar bunu bilirseniz, yumurtaya alternatif seçerken daha doğru seçim yaparsınız. Diyet listelerinde de tüketilmesi en çok önerilen yumurta protein açısından oldukça zengindir. Protein sayesinde malzemeleri pıhtı diye tabir edebileceğimiz kıvama getirir ve malzemelerin birbirlerine tutunmalarını sağlar. Un ile karışan yumurta unu sertleştirerek onu ekmek kıvamına getirir. Ayrıca yumurtanın sarısında lesitin isminde bir madde bulunur. Bu madde mısır ekmeğinin nemli kalarak yumuşak olmasını sağlar. Yumurtanın beyazı ise mısır ekmeğinin mayalanmasını sağlar. Ayrıca mısır ekmeğinin dışında bulunan lezzetli sarı kabuk da yumurta sayesinde oluşur.

Yumurtanın Alternatifleri

Bazı marketlerde yumurta yerine kullanılabilecek karışımlar satılmaktadır. Bu karışımlardan alıp su ile çırparak kullanabilirsiniz. Yumurtanın mısır ekmeği yaparken işlevi malzemeleri bir arada tutmak ise o zaman yumurta yerine kullanılabilecek şeyin de malzemeleri bir arada tutması gerekmektedir. Bunun için biraz tapyoka nişastası ve öğütülmüş keten tohumunu ılık suyla beraber karıştırınız. Ekmeğin daha fazla kabarması ve nem hapsetmesi için biraz kabartma tozu ve ezilmiş muz ya da elma püresini de ekleyerek iyice karıştırınız. Bu karışımı ekmek harcınıza ekleyin ve öyle pişirin.

Ama unutulmamalıdır ki yumurta ile yakalanan tat bu karışım ile yakalanamayabilir.  Mısır ekmeği yapmaya karar verdiğinizde yumurtayı değiştiriyorsanız diğer malzemelerde de biraz değişiklik yapmanız gerekebilir. Ekmeği nemlendirmek için bir tık daha fazla yağ koymalısınız. Ayrıca yumurta ekmeğin kabarmasında da yardımcı olur. Siz de ekmeğin yumurtasız da yeterince kabarması için kabartma tozunu biraz daha fazla koyabilirsiniz. Bütün bunları yaparken ekmeğinizin birebir yumurtalı tarifle aynı tadı vermeyeceğini unutmamalısınız.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir