Markete Giderken Yanınıza Mutlaka Poşet Alın!


Markete Giderken Yanınıza Mutlaka Poşet Alın

Markete giderken yanınıza mutlaka poşet alın! Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giriyor.

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2019 itibarıyla plastik alışveriş poşetleri artık tüm marketlerden ücretli temin edilecek. Ancak yönetmelik daha yürürlüğe girmeden bazı marketler poşet ücreti almaya başladı bile… Bendevi Palandöken yönetmeliği fırsata çevirenlere prim vermemek için yanımızda alternatif taşıma malzemeleri bulundurmamızı hatırlattı. tüm satış noktalarından ücretli temin edileceğini anımsattı.

POŞETLER OCAKTAN İTİBAREN ÜCRETLİ OLACAK

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2019 itibarıyla plastik alışveriş poşetlerinin tüm satış noktalarından ücretli temin edileceğini hatırlattı. Ancak bazı marketlerin bu tarihi beklemeden müşteriden poşet ücreti almaya başladığını söyledi. Palandöken “Yönetmeliği fırsata çevirenlere prim verilmemeli. Yanımızda alternatif taşıma malzemeleri bulundurmalıyız” açıklamasında bulundu. Çantamızda bez torba, kese kağıdı, file çanta gibi alternatif taşıma malzemeleri bulundurmamız lazım.” ifadesini kullandı.

POŞETTEN ŞİMDİDEN PARA ALMAK FIRSATÇILIK

Palandöken poşet ücreti almaya başlayan marketleri fırsatçılık yapmakla suçladı ve sözlerini “Poşet kullanımını azaltmak için yapıyor olsalardı, file ya da bez çantalar seçenek olarak sunulurdu.” diye sürdürdü.
Palandöken şöyle konuştu:

“Bunun için çantamızda, yanımızda bez torba, kese kağıdı, file çanta gibi alternatif taşıma malzemeleri bulundurmamız lazım. Bunu alışkanlık haline getirmek doğa ve çevremiz için çok önemli. Gelecek nesillere de bu alışkanlığı aktararak sağlığımızı ve dünyayı korumuş olacağız. Naylon poşetlerin, doğada yok olması uzun yıllar sürüyor ve sağlığa zarar veriyor. Naylon kullanımını azaltmak ekonomik anlamda da fayda sağlayacak. Plastiğin ham maddesi dışarıdan geldiği için dövizle ödeniyor.”

POŞETLER 25-50 KURUŞ OLACAK

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2019 itibarıyla plastik alışveriş poşetleri, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 25-50 kuruş gibi ücretli olacak.

Bakanlık yetkilileri yapılacak uygulamaları şu şekilde sıralıyor: “Şu anda üzerinde çalıştığımız konular plastik poşetlerin yasaklanması şeklinde değil. Avrupa Birliği çerçevesinde bir çalışma. Ambalaj Atıkları Kontrol Yönetmenliği taslağında 01. 01. 2019 tarihinden itibaren alışveriş poşetlerinin satış noktalarında ücretsiz verilmemesini öngören bir uygulama. Yasaklama yok. Tüketici bu poşeti kullanmak istiyorsa, ücretli alacak. Şu an bazı yerlerde parayla poşet satılmaya başlandı.”


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.