Korona (Covid – 19) ülkemiz sınırlarından girdi. Virüsten korunmanın temelinde kişisel hijyen yatıyor. Peki korona virüse karşı el nasıl yıkanır?

Korona Virüs küresel çapta etkili oldu. Dünyada binlerce insan bu virüs dolayısıyla hayatını kaybetti. Ülkemizde de 1 kişi korona virüse yakalandı. Bu virüse karşı alınacak önlemlerin başında el temizliği geliyor. Ancak gerçek şu ki çoğumuz şimdiye kadar elimizi düzgün şekilde yıkamamışız. Bu nedenle size el yıkarken nelere dikkat etmeniz gerektiğine ilişkin bir video çektik.

EL NASIL YIKANIR?

Öncelikle bir iyi haber verelim. Ellerin hijyenik olabilmesi için ille de antibakteriyel sabun kullanmak gerekmiyor. Normal bir sabunla da ellerinizi gönül rahatlığıyla yıkayabilirsiniz

Sabunu avucunuza aldıktan sonra önce içlerini, sonra dışını, sonra parmak arasını ovalayarak yıkayın. Başparmağı yıkamayı unutmayın!

Bitti mi? Hayır! Herkesin unuttuğu, aslında mikropların barınmayı en çok sevdiği bir yer daha var. Tırnaklarınız… Onları da avuç içlerinize sürterek ya da varsa bir tırnak fırçasıyla fırçalayarak iyice yıkayın.

Sonra durulayın ve tercihen tek kullanımlık bir havlu ile kurulayın.

Elinizi 20 saniye yıkamanız yeterli. 20 saniyeyi saymak için de iki kez içinizden “İyi ki doğdun Ayşe, iyi ki doğdun Ayşe, iyi ki doğdun, iyi ki doğdun, iyi ki doğdun Ayşe” şarkısını söyleyin

İZLEYİN

KORONAVİRÜS’E KARŞI KOLONYA

Koronavirüse yakalanmamak için Dr. Oytun Erbaş’tan öğrendiğimiz bir silah daha var: Kolonya!

Ellerimizi sık sık yıkayıp kolonyalarsak, kapalı alanlarda çok bulunmazsak, en ufak bir şüphede doktora gidersek virüse karşı önlemimizi almış oluruz.Herkese sağlıklı günler 🙋‍♀️ . .