Koklama Testiyle Otizm Teşhisi


otizm

Otizm teşhisinde keşfedilen “koklama testi” yeni bir umut oldu. Teste göre çocukların farklı kokuları koklama biçimlerine bakarak otizm teşhis edilebiliyor. Otizmli olmayan çocuk gül gibi insanlara mutluluk veren kokuları daha uzun süre koklarken, otizmli çocuklarda bu özellik bulunmayabiliyor.

36 çocuk üzerinde yapılan ve sonuçları Current Biology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre koklamak gelecekte otizmi teşhiste ek bir araç olarak kullanılabilecek.

Sosyal ilişki biçimlerini ve iletişim becerilerini etkileyen otizm, dünyada her 160 çocuktan birinde görülüyor. Ancak tam teşhis koymak için çocukların 2 yaşına gelmesi bekleniyor. Oysa erken teşhis otizmde çok büyük farklara yol açıyor. O yüzden koklama testi çok önemli. 

OTİZMLİ ÇOCUKLAR AYNI TEPKİYİ VERİYOR

Weizman Bilim Enstitüsü’ndeki araştırmaya katılan çocuklar 10 dakikalık bir teste tabi oldular. Çocukların iyi ya da kötü kokulara karşı nefes alma biçimlerindeki değişimler kaydedildi.

Araştırma sonuçlandığında doğal gelişim gösteren çocukların iyi ya da kötü kokulara karşı nefes alma biçimlerini değiştirdiği gözlendi Ancak otizmli çocuklar şampuan kokusuna da bayat balık kokusuna da aynı tepkiyi verdi. Hatta otizmi şiddetli olan çocukların kötü kokuları daha uzun süre kokladıkları fark edildi. Araştırma ekibi bu tepkilerden yola çıkarak otizmi yüzde 81 oranında doğru tespit eden bir yazılım geliştirdi.

Otizmde erken teşhis eğitim için oldukça büyük önem taşıyor.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.