Kaşlarını boyadı az daha kör oluyordu. Bu olay kozmetik ürünlerine dikkat etmemiz gerektiğini gözler önüne serdi.

İngiltere’de Victoria’da yaşanan olay 16 yaşındaki Tylah Durie’nin başına geldi. Genç kız kaşlarına ve kirpiklerine boya sürüp beklemeye başladı.

1 2

Yarım saat sonra aşırı yanma ve kaşıntı hissiyle aynaya baktı. Yüzünde hafif bir şişlik gördü ama çok önemsemedi. Gözleri şişmiş ve kan çanağına dönmüştü. Genç kız çığlık atmaya başladı.

Kaşlarını Boyadı Az Daha Kör Oluyordu

BÜYÜK BİR ACIYLA UYANDI

Ertesi gün büyük bir acıyla uyandığı, aynaya baktı ve büyük bir şok yaşadı. Gözleri şişmiş ve kan çanağına dönmüştü. Tylah Durie’nin vücudu kaş kirpik boyasına alerjik reaksiyon göstermişti.

Tylah yaşadığı acıyı, “Gözlerime kum fırlatılmış gibi hissediyordum. Kaşlarımı jiletle kesiyorlarmış gibi sızlıyordu. Gözlerimi o kadar şişmişti ki küçücük bir aralıktan görmeye çalışıyordu ve gözlerimden iltihap akıyordu” diye anlattı.

Kaşlarını Boyadı Az Daha Kör Oluyordu

KALICI KÖRLÜK YAŞAYABİLİR

Öncesinde alerji testi yaptırmadığı için genç kızın boyada bulunan parafenilendiamin adı verilen kimyasala ölümcül bir alerjik reaksiyon gösterdiğinden haberi yoktu.

Kaşlarını Boyadı Az Daha Kör Oluyordu

Boyanın üzerinde test yapılmadan kullanılmaması konusunda bir uyarı vardı ancak genç kız bunu önemsemedi.

Tylah’ın gözlerinin içinde kimyasal yanıklar kaldı. Doktorlar, genç kızın kalıcı körlük yaşayabileceğini, saç veya kaş kirpik boyasına bir daha dokunursa ölebileceğini söyledi.

Kaşlarını Boyadı Az Daha Kör Oluyordu