Her gün 1 pizza yiyerek 45 kilo verdi.  İtalyan Şef Pasquale Cozzolino 7 ayda 167 kilodan 122 kiloya indi. Sırrı pizzanın yapılışında.

Cozzolino 2011 yılında Napoli’den New York’a taşındığında 113 kilodaydı. Çalışmaya başladığı lüks restorantın hızlı iş atmosferinde, bol miktarda kola ve tatlı tüketerek kısa süre içinde 167 kiloya kadar çıktı. Eve ziyarete gittiğinde kimse onu tanımıyordu. Bu duruma çok canı sıkılan Cozzolino kilo vermeye karar verdi.

pizza4

1.97 boyunda olan şef şu anda 122 kilo ve kilo vermeye devam ediyor.

HER GÜN BİR PİZZA YİYEREK 45 KİLO VERDİ

Cozzolino kilo vermek için Akdeniz diyeti yapmaya başladı. Tatlı ve şekerli içecekleri kesti, meyve ve sebze tüketmeye başladı, porsiyonlarını dengeledi, düzenli olarak egzersiz yaptı. Kahvaltıları tam tahıllı kahvaltılık gevrekler ve meyveden oluşuyordu. Akşam yemeklerinde ise deniz mahsulleri, sebze ve bir bardak şarap tüketiyordu. Ve tüm bunlara ek olarak her gün bir tane de pizza yiyordu.

pizza yiyerek 45 kilo verdi

İtalyan Şef’in her gün öğlen yediği pizza

UZUN MAYALANMA SÜRECİ, UNDAKİ ŞEKERİ YOK EDİYOR

Evet evet, her gün 1 pizza… Ancak tabii ki bu pizzanın normal pizzalardan bir farkı var. Cozzolino’nun yediği pizza tam buğday unuyla yapılıyor. Tam buğday unu, su, maya ve deniz tuzuyla yoğrularak 36 saat boyunca mayalanıyor. Bu uzun mayalanma sürecinde maya, unda bulunan şekerin çoğunu yok ediyor. İç malzeme olarak da sadece domates sosu, mozzarella peyniri ve fesleğen katılıyor.

UZUN SÜRE FERMENTE OLAN YİYECEKLER DAHA YARARLI

Cozzolino’ya göre her gün bir tane pizza yemesi kilo vermesini kolaylaştırıyor. Mayalı yiyeceklerde bulunan yararlı bakteriler kilo vermeye yardımcı oluyor. Hem besleyici, hem doyurucu olan pizza, şeker istediğini bastırıyor.
ABD’li ünlü beslenme uzmanı Amy Shapiro da ” Aslında, pizza tam bir besindir: Proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitamin C, mineraller, likopen, antioksidan içermektedir. İnsan vücudu uzun bir süre fermente olmuş besinleri daha iyi emer. Mesela yoğurt bağırsak florasının korunması için bire birdir. Dengeli bir bakteri florasını yok eden insanlar genellikle kilo sorunu yaşar.” diyor.