Evlere Kapandığımız Günlerde Google Earth İle Dünya’yı Keşfedin!


Evlere Kapandığımız Günlerde Google Earth İle Dünya’yı Keşfedin!

Pandemi hepimizi evlere kapatsa da günümüz teknolojik imkanları sayesinde dört duvar arasında sıkışıp kalmaktan kurtulabilirsiniz. İşte bu noktada Google Earth kullanıcılarına eşsiz imkanlar ve deneyimler sunuyor. Özellikle teknolojinin hatırı sayılır derecede gelişmesi ile dünyanın her yerine ulaşım, birkaç tık uzağınızda desek yanlış olmaz.

Peki, Google Earth nedir? Google Earth nasıl kullanılır? Yazımızda bu eğlenceli ve zaman harcamaya değer uygulama hakkında sizler için çeşitli bilgiler derledik, keyifli okumalar dileriz.

Google Earth

Dünyayı Online Gezin Hem De Bedava

Google Earth, dijital ortamda hazırlanan, dünyanın en ayrıntılı yer küre haritaları arasında baş sırada yer alıyor. Online ortamda kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan bu uygulama ile asla tahmin edemeyeceğiniz şeyler keşfedebilirsiniz. İlk olarak uygulama size çeşitli kullanım alanları sunsa da farklı özellikleri ile sizin eşsiz görüntüleri keşfetmenize olanak sağlıyor.

Dünyanın her yerinden güncel coğrafi görüntüler birleştiriliyor ve GPS mantığına dayanan ortak bir havuza aktarılıyor. Web, mobil yahut pro özelliği ile masaüstü olarak rahat bir kullanım sağlar. Google Earth Engine, bir zaman yolculuğu yapmanıza imkan tanırken; Earth Studio ile animasyon ya da slayt gösterisi yapabilirsiniz.

Kim demiş pandemi sürecinde evden bir şey yapılmaz diye! Güncel gelişmelere ve teknolojik imkanlara ayak uydurduğunuz sürece artık evinizde oturduğunuz yerden dünya turuna bile çıkabilirsiniz.

Google Earth

Google Earth İle Neler Yapılabilir?

Google Earth’ün gizli özellikleri kullanıcılara sadece haritada dolaşmaktan başka keyifli aktivite imkanları da sunmaktadır. Oyun oynamayabilir, uçuş simülasyonu ile gökyüzünde turlayabilir ya da 3 boyutlu yapılar içerisinde dolaşabilirsiniz.

Ø Nüfusun nasıl çoğaldığını ve binaların, ormanlık alanları nasıl kapladığını görmek mümkün! Google Earth’de bulunan “historical imagery” aracını çalıştırın. Sol üstte bulunan tarih çubuğu ile nüfus artışını kolayca inceleyebilirsiniz.

Ø View > Sun altında yer alan Sun aracı ile ister gün doğumunu isterseniz gün batımını izleyebilirsiniz. Romantik akşamlar için uzak diyarlara gitmeye gerek yok! Evinizde de dünyanın dilediğiniz yerindeki güneşin keyfini çıkartabilirsiniz.

Ø View > Explore > Stars komutu ile gökyüzünü keşfe çıkabilirsiniz. Aynı yeryüzü haritasında olduğu gibi gökyüzünü de istediğiniz gibi inceleyebilirsiniz. Bu özellik ile yıldızlara merakı olanlar, telefon ya da bilgisayar ile milyonlarca kilometre ötedeki yıldızlara yolculuğa çıkabilecekler.

Google Earth

Ø 3D seçeneğini kullanarak, dünya üzerindeki çok sayıda tarihi alanı 3 boyutlu olarak keşfe çıkabilirsiniz.

Bu sayede tarihi medeniyetleri evinizden daha gerçekçi bir bakış açısıyla inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Maalesef Türkiye’nin henüz herhangi bir 3D görüntüsü bulunmuyor.

Tüm bu uygulamaların ötesinde Google Earth kullanıcılarına daha birçok farklı gelişmiş özellik sunuyor. Harita üzerinden en sevdiğiniz şehir ve ülkelere seyahat edebilirsiniz. Ya da ‘ben maceracı ruhumu ortaya çıkartacağım’ der yeni keşifler peşine düşersiniz.

Evde yapılabilecek aktivite arayışında olanlar için Google Earth çok sayıda özelliği ile kullanıcılarının ilgisini üzerine çekmeye devam ediyor.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe