Evde Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yapılır?


hindistan cevizi

Son zamanlarda Hindistan cevizi yağının kullanımı oldukça arttı. Kozmetikten gıda endüstrine kadar birçok alanda kullanılan bu mucizevi yağın faydaları o kadar çok ki saymakla bitmiyor. Bundan dolayı Hindistan cevizi yağı içeren şampuan ve kremlere rağbet git gide çoğalıyor. Öyle ki tatlı yapımında ve kahveye farklı bir aroma vermek için kullananlar var. Peki bu yağın evde yapılabildiğini biliyor musunuz? Tarife geçmeden önce gelin hep birlikte bu lezzetli yağın faydalarına bakalım.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir güneş koruyucu özelliğe sahip Hindistan cevizi yağı, ultraviyole ışıkların cilde zarar vermesine engel olur. Uzmanlar sıklıkla, cilt kanserini önlemek için güneş koruyucu krem sürmeden dışarı çıkılmaması gerektiğini söylüyor. Hindistan cevizi yağı ise doğal bir güneş koruyucu olduğu için rahatlıkla kullanılabilecek bir üründür. Her ne kadar güneş koruyucu kremler kadar koruma faktörü yüksek olmasa bile, bu tarz ürünlerle birlikte kullanılması cildiniz için ekstra faydalı olacaktır.

Hindistan cevizi yağı ayrıca saçlar için de çok faydalıdır. Saç köklerini güçlendirerek saçların daha sağlıklı ve yumuşak olmasını sağlar.

Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. İçerisinde bulunan orta zincirli trigliseritler yağ yakmaya yardımcı olur. Enfeksiyon hastalıkları ile mücadele eder. Diş rahatsızlıklarına da iyi gelen Hindistan cevizi yağı, çürükler, plaklar ve diş eti hastalıklarına karşı doğal bir çözümdür. Ağız içinde zararlı bakterilerin oluşmasını engeller. Ağız gargarası olarak kullanmak, diş ve diş eti hastalıklarını önler.

hindistan cevizi

Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağı Yapımı

Evde doğal olarak kendi soğuk sıkım Hindistan cevizi yağınızı kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle Hindistan cevizi sütünü hazırlamalısınız. Daha sonra bu sütü buzdolabında 24 saat boyunca bekletmelisiniz. Ertesi gün bu sütün üzerine yağlı kremasının çıkmış olduğunu göreceksiniz. Henüz saf halde olmayan bu yağlı kremayı farklı bir kaba alın. İçerisinde Hindistan cevizi parçacıkları olan bu yağı tortularından arındırmanız gerek. Aksi halde yağınızın kullanım süresi kısa olacaktır.

Bu nedenle ısıl işleme tabi tutmadan bu yağı süzgeç ya da huni yardımıyla süzmelisiniz. Bunu yaparken ne çok ince ne de çok kalın bir pamuk parçasını süzgecin üstüne koyun ve yağı dökmeye başlayın. Tortular pamuğun üzerinde kalacak ve saf yağ kavanoza damlayacak. İşte bu soğuk sıkım Hindistan cevizi yağıdır ve buzdolabınızda uzun süre dayanır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe