En Etkili Kireç Sökücü; Limon Tuzunun Marifetlerine Şaşıracaksınız!


Limon Tuzu

Mutfağımızda sıklıkla kullandığımız limon tuzunun kullanım alanı oldukça geniş. Salata yaparken, turşu kurarken ve reçel kaynatırken limon tuzundan faydalanıyoruz. Şerbetli tatlılarda kullanılan limon tuzu http://pemmbe.com/kategori/puf-noktasiekşiliği ile şekeri dengelemeye yardımcı olur. Sadece mutfakta değil, aynı zamanda temizlik yaparken de limon tuzundan yararlanıyoruz. Kireç çözmede oldukça başarılı olan limon tuzu sayesinde demliklerde oluşan yoğun kireçten kurtulmak mümkün. Çaydanlığın dibinde oluşan kireçlenmeden kurtulmak için, demliğin içine su doldurun ve iki kaşık limon tuzu ekleyerek kaynatın. Yaklaşık bir saat kaynattıktan sonra suyu dökün ve temiz suyla durulayın. Demliklerinizin kireçten arındığını ve pırıl pırıl parladığını göreceksiniz.

Limon Tuzu

Limon Tuzu Neden Elde Edilir?

Kimyasal sitrik asit olarak bilinen limon tuzu, adından anlaşılacağı üzere limon ve diğer turunçgillerden elde edilir. Ancak bu yöntem masraflı olduğu için son yıllarda şeker pancarı melasından üretilmeye başlanmıştır.

Limon Tuzu Nerelerde Kullanılır?

Çoğunlukla gıda sanayide kullanıldığı düşünülse de, aslında ilaç, kozmetik ve temizlik alanlarında sıkça kullanılan bir üründür. E330kodu ile bilinen limon tuzu, tatlandırıcı olarak kullanılırken aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde yiyeceklerin raf ömrünü uzatır. Bu nedenle birçok gıda firması tarafından ürünlerde kullanılmaktadır. Pek çok içeceğin ve dondurulmuş gıdanın yapımında kullanılır. Limon tuzu ayrıca sabun ve deterjan gibi temizlik malzemelerinin içinde bulunur. PH düzenleyici özelliği sayesinde kozmetik ve temizlik ürünlerinin vazgeçilmezidir.

Limon Tuzundan Nasıl Faydalanabiliriz?

Sağlığımız için faydaları saymakla bitmeyen limon tuzunun antioksidan özelliği bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur. İçerisinde bulunan C vitamini, grip ve soğuk algınlığına karşı etkilidir. Bağırsakları temizleyerek kabızlık probleminin giderilmesini sağlar. Böbrek ve safra taşı rahatsızlığı olan kişiler için faydalıdır. Limon tuzu bu taşların çözünerek düşmesine neden olur. İstenmeyen tüyleri azaltır. Sitrik asit tüy köklerini yakarak tüyleri seyreltir. Bunun için yapmanız gereken, elinize aldığınız limon tuzunu kıl kökleri üzerinde bastırarak gezdirmek. Fark edilir şekilde tüylerinizin azaldığına şahit olacaksınız.

Limon Tuzunun Zararları Nelerdir?

Şimdiye kadar hep faydalarından bahsettiğimiz limon tuzu dikkatli kullanılmadığı takdirde zararlı hale gelebiliyor. Özellikle hassas ciltlere sahip olanlar limon tuzunu direkt olarak ciltleri ile temas ettirmekten kaçınmalıdırlar. Ayrıca sitrik asit olması nedeniyle gözlerden kesinlikle uzak tutulmalıdır. Limon tuzunu tek başına ağzınıza almak, ağız içi yaraların oluşmasına neden olur.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe