Kendi işinin patronu olmak isteyen girişimci ruhlu kadınlar, evde kendi e-ticaret sitelerini kurarak iş ve gelir sahibi olabilirler. İster ev kadını olsun ister çalışan bir kadın, hayatının kontrolünü kendi eline almak isteyen kadınlar için e-ticaret bir umut kaynağı. E-ticaret işine girmek için öncelikle ne yapmak ve ne ile ilgili hizmet vermek istediğinize karar vermelisiniz. Vizyon ve misyonunuzu belirledikten sonra bir işletme sahibi ve vergi mükellefi olmalısınız. Daha sonra e-ticaret paketi sahibi olmalı ve müşterilerinizin rahatça alışveriş yapabilmeleri için sanal POS hizmeti sunmalısınız. Bu alanla ilgili dersler alarak ayrıntılı bilgi sahibi olmalısınız. E-ticaret ve dijital pazarlama ile ilgili pek çok online kurs mevcut. Bu gibi imkanlardan faydalanarak yaptığınız iş ile alakalı olarak kendinizi yetkin hale getirebilirsiniz. Aldığınız eğitim ile birlikte ilerleyerek stratejilerinizi belirlemelisiniz. Kendinize hedefler koyarak bir veya iki sene sonra hangi noktada olacağınızı planlamalısınız.

E-ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trafiği yüksek bir e-ticaret sitesi için yapmanız gereken ilk şey sitenizin sağlam bir altyapıya sahip olması. İyi bir yazılım ve iyi bir web tasarımı rakipleriniz arasından sıyrılmanıza yardımcı olacaktır. Sitenin güvenlik açıklarının olmaması ve ödeme sistemin problemsiz bir şekilde işliyor olması dikkat edilmesi gereken diğer hususlardır. Bunlara dikkat edilmediği takdirde sitenizde güvenlik açıkları meydana gelir. Özellikle ödeme sisteminde böyle bir durumun olması, hem müşterileriniz için hem de sitenizin itibarı için hiç de iyi olmayacaktır. E-ticaret işine girmeden önce bir bütçe belirlemelisiniz. Bu site içi masrafları, sitenizdeki çalışanların masrafları, vergiler, ofis giderleri ve lojistik masraflar için gereklidir. Baştan bir bütçe belirlemediğiniz takdirde önünüze çıkacak olan masraflar karşısında ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu yüzden planlı olarak hareket etmelisiniz.

Sitenizi Tanıtmak İçin Reklamlardan Yararlanın

E-ticaret işletmenizin imajı piyasada var olabilmeniz açısından çok önemli. Arama motoru sıralamasında ilk sıralara çıkmak için arama motoru reklamlarından faydalanabilirsiniz. Böylece ilk sırada görünmeniz garantilenecektir. Daha sonra SEO çalışmalarına ağırlık vererek, sitenizin doğal yollardan ilk sıralarda görünmesini sağlayabilirsiniz. Görüntülü reklam ağı sayesinde sitenizin reklamını, ziyaretçi sayısı yüksek sitelerde yayınlatabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işletmenizi en yalın ve etkili bir şekilde tanıtacak banner hazırlamaktır. Arama motoru reklam ağı size daha çok ziyaretçi yani müşteri getirebilir. Çünkü direkt söz konusu hizmet veya ürünü arayanlara yöneliktir. Ancak görüntülü reklam ağını hafife almamak gerekir. Şu an Türkiye’nin en bilinen ve en çok alışveriş yapılan sitesi başarısını görüntülü reklam ağına borçludur. Yine de başlangıç seviyesindeki bir işletme için arama motoru reklamları ve SEO çalışmaları öncelikli olarak yapılmalıdır.