Dolaplardaki Kokuları Gideren Poşet Yapımı


Koku

Zamanla dolaplarımızda farklı kötü kokular meydana gelebilir. Bu kokuların oluşmasını sağlayan pek çok sebep olabilir. Rutubet, tam olarak dezenfekte edilmemiş kıyafetler, ıslak ve nemli kalmış çamaşırlar gibi birçok nedeni vardır. Bu kötü kokuları oluşmadan ve oluştuktan sonra engellemeniz mümkündür. Gelin, kötü koku oluşan dolapların temizliğinden biraz bahsedelim.

Kötü Kokular Oluşmadan Ve Oluştuktan Sonra Nasıl Engellenir?

 • Eğer koku rutubetten kaynaklanıyorsa, rutubet giderici tabletler kullanabilirsiniz.
 • Yıkanmış giysilerinizi ıslak ve nemli halde yerleştirmeyin. Aksi halde kötü kokuları daha da arttıracaktır.
 • Dolabınızın duvara tam temas etmesinden kaçının. Rutubetli duvarlar kokunun artmasına neden olacaktır.
 • Ütülediğiniz kıyafetlerinizi biraz havalandırdıktan sonra dolabınıza yerleştirin.
 • Dolabınızın temizliğini yaptıktan sonra kurumasını bekleyin. Nemli dolaba eşyalarınızı yerleştirirseniz kokuya sebep olacaktır.
 • Kirli kıyafetlerinizi dolabınıza koymayın. Ter ve kötü kokuların sindiği giysiler dolabınızda kokuya sebep olur.
 • Dolabınızı sirkeli su ile dezenfekte edin. Dezenfekte ettikten sonra dolabınız kurumadan kıyafetlerinizi yerleştirmeyin.
 • Kurutulmuş lavanta, karanfil, yasemin gibi güzel kokan çiçekleri keselere ve poşetlere koyarak dolabınızın mis gibi kokmasını sağlayın.
 • Ara bölümlere ve çekmecelere güzel kokulu sabunlar yerleştirin.
 • Bir şişeye yumuşatıcı koyarak dolabınızda saklayın. Dilerseniz ara sıra kıyafetlerinize sıkabilirsiniz.
 • Kirli ayakkabılarınızı dolaba koymaktan kaçının. Eğer dolaba koymanız gerekiyorsa kokulu poşetlere sararak dolabınıza yerleştirin.
Dolaplardaki Kokuları Gideren Poşet Yapımı

Dolapta oluşan kötü kokuları yok etmek için kurtulmuş çiçeklerle (lavanta, karanfil, yasemin vb.) poşetler hazırlamak çok işinize yarayacaktır. Sadece koku oluşunca değil, koku oluşmadan da kullanabilirsiniz. Bu sayede kıyafetlerinize sinen çiçek kokularıyla da mis gibi olacaksınız. Bunun yanında hazır gardrop kokularından da yardım alabilirsiniz. Bunların yanında dolabınızı düzenli bir şekilde temizlemeyi ihmal etmeyin. Sirkeli suyla dezenfekte etmeyi unutmayın. Merak etmeyin, sirkeli su dolabınızda kalıcı kokuya sebep olmaz. Dolabınızı havalandırdığınız takdirde koku gidecektir.

Tüm bunları yapmadan önce dolabı temiz tutmanız ve rutin dezenfekte etmeniz lazım. Yapacağınız her şeyin başında temizlik geliyor. Haliyle temizlenmemiş dolaba kokulu poşetler hazırlamanız veya kurutulmuş çiçekler yerleştirmeniz fayda etmez. Temizlikten şaşmayın.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe