Anne ve Babalar Dikkat: Bebekler İçin Büyük Tehlike


Tehlike

Anne ve Babalar Dikkat: Bebekler İçin Büyük Tehlike

Çocukluk dönemi gıda alerjilerinin oluşmasındaki gizem her geçen gün biraz daha netleşiyor. Northwestern Üniversitesi’nden yapılan yeni bir çalışmaya göre, bir alerjiyi tetikleyebilecek malzemelerden biri de bebek mendilleri.

Avrupa Birliği ülkelerinde yapılan araştırmada, bazı ürünler nedeniyle bebeklerin zeka ve bağışıklıklarının tehlikede olduğu ortaya kondu. Avrupa Birliği ülkelerindeki birçok ürün maalesef ki Türkiye’de de satılıyor.

Islak Mendillere Dikkat

Anne ve Babalar Dikkat: Bebekler İçin Büyük Tehlike

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar, gıda alerjisi olan çocukların %35’lik bir kesiminin egzamaya da sahip olduğuna dair kanıtları ortaya çıkardı. Emiciliği etkileyen belirli genlere ek olarak, ıslak mendillerden gıda alerjenlerine, toz ve sabun kalıntısına lokal maruziyete kadar cildin üst tabakasında bir değişikliği tetikleyebilir.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’ndeki bir Alerji-İmmünoloji Profesörü olan Joan Cook-Mills, “Bu, gıda alerjisi geliştirmek için bir reçete” ifadelerini kullandı. “Gıda alerjisinin yaşamın erken dönemlerinde nasıl başladığının anlaşılmasında büyük bir ilerleme var” diye de sözlerine ekledi.

Bu Teoriler, Test Edildi

Profesör Cook-Mills, bu teorileri test edebilmek için yeni doğan farelerini kullandı. Hem farelerin bazı genlerini değiştirdi hem de bebek temizleme mendillerinde mevcut olan sabun olan toz ve sodyum loril sülfata maruz bırakarak deri bariyeri disfonksiyonu yarattı.

Daha sonra fareleri yer fıstığı gibi gıda alerjenlerine de maruz bıraktığında, sadece değiştirilmiş cilde sahip olanlarda alerjiler geliştirdi. Düzenli deriye sahip fareler, yer fıstığı ile defalarca temas ettikten sonra bile alerji belirtisi göstermemiştir.

Tehlike

Gıda Alerjilerinin Yaygınlığı Arttı

Alerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi’nde yayınlanan bu çalışma, insanlar üzerinde değil hayvanlar üzerinde yapıldı. Çocuklardaki besin alerjileri hakkında pek çok soru mevcut. Ancak, bu anormallikleri çözmek için her geçen gün bir adım daha atılıyor.

Gıda alerjileri ABD’deki çocukların yaklaşık %4’ünü etkiliyor. En yeni verilere göre, bildirilen gıda alerjilerinin yaygınlığı 1997’den 2007’ye kadar %18 kadar arttı.

Hala daha yapılması gereken pek çok araştırma olmasına rağmen, Profesör Cook-Mills’in bulgularını baz alarak ebeveynlere bazı tavsiyelerde bulundu:

*Bebeğinizle temas etmeden önce ellerinizi yıkayarak bebeğinizin cildinizle maruz kalma riskini azalttın.

*Ciltte sabun bırakan bebek mendillerini kullanmamaya çalışın. Yıllardır yaptığımız gibi su ve sabun ile durulayın.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.