Diyetinize Faydalı Yaz Meyveleri


Diyet yaparken yorgun düşmek ve vücuda sağlıklı bir şekilde bakamamak çok karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzden diyet planınıza meyve eklenmesi enerji ve vitamin ihtiyaçlarını gidereceği için doğru bir karardır. Tabi ki bu durumda meyvenin türlerine ve miktarlarına dikkat etmek gerekiyor.

Zayıflatma özelliğine sahip olan yaz meyvelerini listenize eklemelisiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise dengeli olmaktır. Her şeyin fazlası zarar.

Kayısı

Kayısının bir numaralı faydası kabızlığa çözüm getirmesidir. İçinde bol miktarda lif, kalsiyum, fosfor ve demir gibi mineraller bulundurur. Kemiklere çok faydalı oldukları için yaz boyunca dinç kalmanızı sağlıyor. Üstelik kabızlığı gidermek demek metabolizmanın doğru yola sokulması demektir. Metabolizma da düzenli çalıştıkça kilo verimi daha kolay olacak demektir.

Ancak kayısının şeker oranı yüksektir. Bu nedenle günde 3 veya 4 adeti geçmemek daha iyi olur. Yemek sonrası keyifle yiyip tatlı ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

Kiraz

Kiraz bir sürü antioksidana ev sahipliği yapar. Bu da demektir ki vücudu bir çok tehlikeye karşı koruyabilir. Ayrıca vitamin deposudur. Yapılan araştırmalarda uykusuzluğa çok iyi gelen melatonin hormonuna da sahip olduğu saptanmış ve uyumakta güçlük çeken hastalara tavsiye edilmiştir.

Vücudu hastalıklardan koruyup, uyku düzenini sağlıklı hale getirdiği için vücudunuz ideal olmaya bir adım daha yaklaşır. Üstelik şeker oranı çok yüksek değildir. Bu yüzden bir kaseyi rahatlıkla yiyebilirsiniz.

diyetinize faydalı yaz meyveleri

Şeftali

Şeftali Hazirandan Ağustos sonuna kadar tüm yaz ayları en iyi zamanlarını yaşar. Ne yağ ne de fazla miktarda kalori içerir. Buna karşıt olarak bir sürü besleyici maddeye sahiptir. Bir sürü vitamine sahiptir, bunlardan biri de vücuttan zararlı maddeleri ve toksinleri atan C vitaminidir.

Bu tüm sindirim sisteminin sürekli yenilenmesini sağlar. Midenizi sağlıklı, cildinizi genç tutar.

Erik

Fazla kilo alımının en büyük sebeplerinden biri tatlıyı bir türlü gündelik yaşamdan kesememektir. Bu sorunu doğru doğal besinleri seçerek çözebilirsiniz. Bunlardan biri de eriktir. Erikte sodyum yoktur, şeker ve yağla dolu olmaktansa zengin liflere ve besinlere sahiptir. Hatta bebek beslenmesinde bile ek gıda olarak kullanılır. Tatlı isteğinizi kesmesi için ağzınıza bir erik atın. Aynı etkiyi yaratacak hatta sizi serinletecektir de.

Çilek 

Çilek C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengindir. İçindeki yağ yakıcı bir hormon olan adiponektin bolca bulunmaktadır. İki yüz gram çilekte sadece kırk dokuz kalori bulunur. Yani bir kilo çilek tüketmek bile düşündüğünüz kadar zarar vermeyecektir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.