Dişler Ne Zaman Fırçalanır? Kahvaltıdan Önce mi Sonra mı?


dişler ne zaman fırçalanır

Dişlerinizi fırçalamanın zamanlamasının da önemli olduğunu biliyor musunuz? Peki dişler ne zaman fırçalanır? Kahvaltıdan önce mi sonra mı?

Sabah kalkar kalkmaz banyoya gidiyor ve elinizi yüzünüzü yıkadıktan sonra dişlerinizi fırçalayıp kahvaltıya öyle mi oturuyorsunuz? Yoksa kahvaltı yaptıktan sonra mı dişlerinizi fırçalıyorsunuz?

DİŞLERİ KAHVALTIDAN ÖNCE FIRÇALAMALI

Çoğu insan dişlerini kahvaltı yaptıktan sonra fırçalıyor. Kimi ağzındaki yemek kalıntısından kurtulmak için, kimi sabah sabah diş macununun tadını sevmediği için… Oysa kahvaltıdan önce dişleri fırçalamak dişlere bir fayda sağlamıyor. Çünkü yediğimiz yiyeceklerle birlikte ağızdaki bakteriler asit üretiyor. Ancak dişleri bu asitten korumak için dişlerin kahvaltıdan önce fırçalanması gerekiyor. Böylece yemek yerken ağızdaki PH seviyesi normal seviyenin altına düşmüyor ve çürümeye yol açan bakteriyel asitler, diş minesini aşındıramıyor.

YEMEKTEN SONRA FIRÇALAMAK İÇİN 30 DAKİKA BEKLEYİN

Dişlerinizi yemekten önce fırçalamadıysanız, fırçalamak için 30 dakika beklemeniz öneriliyor. Çünkü portakal, greyfurt ve limon gibi sitrik asit içeren gıdalar diş minesini zayıflatır. Onları yedikten hemen sonra dişleri fırçalamak da diş minesine zarar verir. Sonuç olarak, asitli bir yiyecek yemeden önce dişlerinizi fırçalamak gerekir.

Bir bilgi daha: Asidik bir şey yeyip içtikten sonra karbonhidrat ve şeker oranının düşük olduğu gıdaları yerseniz zararlı asitlerin azalmasına yardımcı olursunuz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe