Birkaç Damlası Migren Atağını Azaltıyor

Çeken bilir derler ya! Eğer migreniniz varsa bu ağrıyı tatmayan anlayamaz. Size şimdi migrene iyi gelen bir öneride bulunacağız. Birkaç damlası migren atağını azaltıyor.


migren

Çeken bilir derler ya! Eğer migreniniz varsa bu ağrıyı tatmayan anlayamaz. Size şimdi migrene iyi gelen bir öneride bulunacağız. Birkaç damlası migren atağını azaltıyor.

Migren insanın günlük yaşamını etkileyen, hayat kalitesini düşüren bir baş ağrısı biçimidir. Çoğunlukla ense, şakak veya göz çevresinde başlar ve gittikçe şiddetlenir. Çoğu zaman migren ağrısına, ışığa ve sese hassasiyet, bulantı, kusma gibi durumlar da eşlik eder.

Migren ve baş ağrısı ataklarını önlemede en etkili tedavi medikal ilaç kullanmaktır ancak bazı bitkisel tedavi yöntemleri migren atağını azaltıyor. Peki migrene hangi bölüm bakar diyorsanız, gitmeniz gereken doktor bir nöroloji uzmanı.

Gelelim migren atağını azaltan uçucu yağlara:

1. NANE YAĞI

migren

Nane yağının içindeki mentol kasların gevşemesine yardımcı olur. Böylece migren ağrısı hafifler. Nane yağını ayrıca migren ağrılarının sebep olduğu mide bulantısını da hafifletir.

Nasıl kullanılır?

2 damla nane yağını 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve alnınıza, boynunuzun arkasına, omuzlarınıza masaj yaparak sürün. Bu yöntem de ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Evde hindistan cevizi yağı nasıl yapılır?

2. LAVANTA YAĞI

migren

Lavanta yağı, anti-enflamatuar içeriği sayesinde, baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Ağrıları geçirdiği gibi, migren ataklarının baş tetikleyicileri olan uykusuzluk ve strese de iyi gelir. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre lavanta yağının solunması migren ağrılarının akut tedavisinde etkin ve güvenli bir tedavi yöntemi olarak ortaya kondu.

Nasıl kullanılır?

Ilık su dolu bir kaba 10 damla lavanta yağı damlatın. Kasenin üzerine eğilin ve buharı solumaya başlayın. Ayrıca kulağınızın arkasına, ensenize de birkaç damla lavanta yağı ile masaj yapabilirsiniz.

3. OKALİPTÜS YAĞI

migren

Aynı nane yağı gibi okaliptüs yağı da içerdiği mentol sayesinde migren ataklarını azaltır. Kronik sinüzitin neden olduğu migren ataklarını da yatıştırırır.

Nasıl kullanılır?

Okaliptüs yağını da tıpkı nane yağı gibi hindistan cevizi yağı ile karıştırıp ağrıyan bölgelerinize sürün. Alternatif olarak okaliptüs yağını sıcak su dolu bir kaba damlatıp buharını soluyun. Ayrıca bir mendile birkaç damla döküp yanınıza alın ve gün içinde soluyun, çok yararını göreceksiniz.

4. PAPATYA YAĞI

migren

Yapılan araştırmalara göre papatya yağının da ağrı giderici bir özelliği var. Bu yağ, anksiyete ve stres semptomlarının giderilmesine de yardımcı oluyor.

Nasıl kullanılır?

Birkaç damla papatya yağını direk ya da bir çay kaşığı su ile seyrelterek alnınıza, ensenize ve omuzlarınıza masaj yaparak uygulayın.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.