Sağlık editörü bir ay boyunca her sabah elma sirkesi içti. Sonra sonuçları okurlarıyla paylaştı. Elma sirkesi zayıflatıyor mu, vücuda faydalı mı? Yoksa bunların hiçbiri doğru değil mi? İşte yanıtlar

Son yıllarda elma sirkesi zayıflamak isteyenlerin gözdesi haline geldi. Hatta diyetisyenler tarafından tavsiye edilmeye başlandı. Birçok ünlü beslenme listelerinde elma sirkesi ve suyu eksik etmez oldular. Hatta Kourtney Kardashian elma sirkesini günde iki kez içtiğini, Miranda Kerr elma sirkesinin kalbe yararlı olduğunu ve Megan Fox da elma sirkesi ile tüm vücudunu temizlediğini söyledi. Yani elma sirkesi ve su ikilisi doğal zayıflama yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Peki bu ne kadar gerçek? Kadın dergilerinde editörlük yapan Amerikalı Kristin Canning adlı bu ikilinin etkisini görmek için denemeye karar verdi.

her sabah elma sirkesiSÖYLENENLER GERÇEK Mİ?

Canning başlama sürecini şöyle anlattı;

“Yapılan araştırmalarda elma sirkesi ve kilo vermeyle ilgili şeyler söyleniyor ancak ben saçmaladıklarını düşünüyordum. New York’ta bulunan Middleburg sağlıklı yaşam merkezinde kayıtlı bir diyetisyen olan Eliza Whetzel-Savage görüştüm. Elma sirkesinin kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olabilecek yiyecek ve sıvı sindirimini yavaşlatabileceğini gösteren bir çalışma olduğunu söyledi. Elma sirkesinin sadece elma suyunu fermente ettiğini ve fermente gıdaların bağırsaklardaki iyi bakterileri artırabildiğini belirtti. Ben de tüm bunları görmek ve karışımı denemek istedim”.

Diyetisyenle konuşmasının ardından Kristin Canning bir ay boyunca her sabah birkaç yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırarak içmeye karar verdi. Unutmamak için de elma sirkesini tezgahın üzerine koydu.

TADINI SEVDİM

Kristin Canning bir ay boyunca hiç aksatmadan her sabah elma sirkesi ve su karışımını içti ve yaşadıklarını şöyle anlattı;

“Ben gerçekten ekşi şeyler seviyorum ve elma sirkesi de son derece ekşi. Bu yüzden su içinde seyreltilmiş elma sirkesini tercih ettim ve tadı da ekşi elma suyu gibi geldi. Su elma sirkesini biraz daha ilginç ve ferahlatıcı yaptı. Ve her sabah bir ay boyunca elma sirkesini suya ekledim.

İŞTAHIM AZALMADI

Çoğu kişi, elma sirkesinin iştah kesici olduğunu belirtiyor, ancak bir ay boyunca iştahımda azalma olmadı. İnsanlar elma sirkesinin iştah kapatıcı olduğunu belirtiyordu, ben de bu yüzden bir şey içmeden yemeden önce sirkeli su içmeye çalıştım. Bazen kahveden veya kahvaltıdan önce bile içtim. Ancak hiçbir etkisi olmadı, açlık seviyem ve yiyeceklerim azalmadı”.

SPORDAN ÖNCE İÇİLMEMELİ

Kristin Canning’in deneyimlediği başka bir nokta da spor yapmadan önce sirkeli su içmek oldu. Bu Canning’i kötü etkiledi. Kristin, bu konuda, “Hafta sonları spor yapardım. Koşmaya gitmeden önce de elma sirkeli su içtim. Ancak sirke asidik (bu yüzden onu sulandırmanız gerekir) ve içip koşuya çıktığınızda kendinizi kötü ve yemek borusu yanıyormuş gibi hissettiriyor. Bunu asla yapmayın” dedi.

DAHA AZ TUVALETE GİTTİ

Bir ay süren deney boyunca, normalden daha az sıklıkta tuvalete gittiğini de kaydeden Kristin, genelde ishal sorunları yaşasa da deneyle birlikte kabızlık sorunu yaşamaya başlamış ve diyetisyene danışmış. Diyetisyen daha fazla su içmesine rağmen daha az kafein içmesinin buna neden olabileceğini belirtmiş.

KİLO KAYBI YAŞAMADI

Kristin, bir ay boyunca yaptığı deney sonucunda kilo kaybıyla ilgili de şu tespiti yaptı;

“Sirkenin kilo vermeme yardımcı olacağı konusunda bir ay boyunca hep kuşkularım vardı. İştahım da hiç azalmayınca bunu iyice anladım. Bu bir ay boyunca tartıldığımda gördüm ki, kilomda bir değişiklik olmadı, hep aynı kaldı”.