Koronavirüsten kurtulmanın tek yolu aşı olmak. Bunu artık herkes biliyor. Ama karşımızda zorlu bir soru var: Biontech mi Sinovac mı, hangi aşıyı seçmeliyiz.

Koronavirüs aşıları teker teker bulunup satışa sunulduğunda Türkiye ilk olarak Çin tarafından klasik yöntemle üretilen Sinovac aşısını tercih etmişti. Ama artık yeni bir teknolojiyle üretilen Biontech aşısı da ülkeye girdi. Hangi aşıyı olmak istediği kişiye soruluyor. Dolayısıyla herkes Biontech mi Sinovac mı daha iyi bilmek istiyor.

Bu sorunun cevabını Üsküdar Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Güner Sönmez cevapladı. Twitter hesabından “Biontech mi Sinovac mı sorusu yılın sorusu oldu. Bir daha sorulmamak ümidiyle yazayım” diyerek iki aşı hakkında da açıklamalarda bulundu.

Biontech mi Sinovac mı

Biontech mi Sinovac mı Daha Etkili?

Prof. Sönmez’e göre iki aşı da ağır hastalıktan ciddi şekilde koruyor ama “Biontech daha etkili.” Sönmez “Stent takılmış olması, geçirilmiş ameliyatlar, diyabet, tansiyon, penisilin alerjisi ikisini de olmaya engel değil.” diyor.

Kanser Hastaları Hangi Aşıyı Olmalı?

Ancak sönmez “Kanser tedavisi görenler, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar ve yaşlılarda bağışıklık cevabı daha zayıf olabileceği için biontech” aşısının tercih edilebileceğinin altını çiziyor. Ayrıca iki aşının da alerjiyi tetiklemeyeceğini ve kan sulandırıcı kullanmayı gerektirmeyeceğini söylüyor.

Aşılar İlk Dozda Koruyor mu?

Biontech mi Sinovac mı

Prof. Dr. Güner Sönmez aşıların koruyuculuğu hakkında şunları söylüyor: “Biontech yapıldıktan 2 hafta sonra da koruyucu. Sinovac ilk dozda koruyuculuğu düşük. 2. dozdan 2 hafta sonra asıl koruyuculuğu”

Aşı olduktan sonra hastalığı bulaştırma riski için ise “Biontech aşısı, yapılan kimsenin virüs kapması halinde başkasına bulaştırmasını da %90’ın üzerinde engelliyor. Sinovac için bu oran bilinmiyor.” diyor

Aşı Olduktan Sonra Virüs Kapılır mı?

Aşı olduktan sonra virüs kapıp kapmama konusunda Prof. Sönmez “Her iki aşının da son dozundan sonra yine de enfekte olabilirsiniz. Ama ağır geçirme riskiniz düşük” olduğunu söylüyor. “Biontech ilk dozdan sonraki 10-14 güne kadar, Sinovac da ise 2. dozdan sonra 12–14 güne kadar virüs bulaşırsa ,yine hastalığı aşı olmamış gibi geçirebilirsiniz” diyor.

Sönmez’in çevresinde de 2. dozdan 15 gün sonra hastalananlar olmuş ama kimse hastalığı ağır geçirmemiş.

Prof. Dr. Güner Sönmez seçimi kişinin kendisine bırakıyor ve “Siz yine de hangi aşıyı yaptırdığınızda kendinizi rahat hissedeceksiniz onu yaptırın. Mümkünse Biontech mi Sinovac mı diye bir daha sormayın” diyor.