Ayak Bunyonlarını Evde Tedavi Edin


ayak bunyonlarını evde tedavi

Ayak baş parmağınızın yan tarafındaki kemiğin aşırı büyümesiyle ortaya çıkan bunyonlar çok ağrı yapar? Ancak ayak bunyonlarını evde tedavi etmek mümkün.

Tıbbi adı halluks valgus olarak bilinen bir bunyonlar ayak başparmağının tabanının genişlemesine ve yapışmasına neden olan ayak üzerinde anormal kemik büyümesidir. Bu durum ayak bunyonu olarak adlandırılır. Ve ayaklarda bazen dayanılmayacak ağrılara yol açar.

Bazı  ev yapımı ilaçlar ve uygulamalar erken aşamalarda kullanıldıklarında bunyondan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, eğer çok ilerlemişse bunyondan kurtulmak için ameliyat gerekebilir.

EVDE UYGULANABİLECEK YÖNTEMLER

Yöntem 1: Masaj

Ayaklarınıza, ayak parmaklarınıza ve bunyonun etrafına masaj yapmak, dolaşımın iyileştirilmesine ve iltihaplı eklem çevresindeki kan akışının artmasına yardımcı olur. Sonuçta bunyonun boyutunu azaltır. Masaj ayrıca sinovyal sıvının eklem etrafında hareket etmesine neden olur ve büyüklüğünü daraltarak bunyondaki sertleşmiş fazla kalsiyumu çözmesini sağlar.
Masaj için zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya hint yağı kullanabilirsiniz. Kan akışınızı arttırmak için masaja başlamadan önce bir bardak su için.

Bunyonlu bölgeye günde ikiz kez ılık zeytinyağı, hindistancevizi yağı ya da hint yağıyla masaj yapın. Masaj yaparken orta basınç uygulayın ve ayağınızın kenarına düz bir çizgide masaj yapın.

Bunyonun yanı sıra günde iki kez 10 dakika ayak tabanına masaj yapın. Sadece 2 gün sonra farkı hissetmeye başlayacaksınız. 1 hafta sonra gözle görülür derecede değişiklik oluşacak. 1 ay devam edin.

Yöntem 2: Egzersiz

Bazı ayak egzersizleri – masaj ile birlikte uygulandığında – ayak parmağınızın esnekliğini eski haline getirebilir ve zamanla bunyonun boyutunu azaltabilir. Bu egzersizleri düzenli olarak kullanmanız, ayağınızdaki kasların güçlendirilmesine yardımcı olur ve bunyonun ilerlemesini yavaşlatır.

# Ayak Germe

ayak bunyonlarını evde tedavi

Kalın bir elastik bant alın ve her iki ayak parmağınızın çevresine geçirin.
Ayaklarınızdaki gerginliği hissedene kadar ayaklarınızı dışa doğru açın.
Pozisyonu 1 dakika tut, sonra ayaklarını rahatlat.
Egzersizi günde iki kez 15 dakika yapın.

# Ayak Esneme

ayak bunyonlarını evde tedavi

Ayaklarınızın parmak uçlarını yukarı doğru kaldırın. 10 saniye tutun
Daha sonra onları ters yönde estetin ve 10 saniye boyunca sert bir yüzeye bastırın.
Günde birkaç kez 3 veya 4 kez tekrarlayın.

# Top yuvarlama

ayak bunyonlarını evde tedavi

Bir sandalyeye oturun ve ayağınızın altında bir tenis ya da golf topu yerleştirin.
Özellikle ayak parmaklarının hizasının altında, ileri geri yuvarlayın.
Günde 5 ila 10 kez tekrarlayın.

# Taban Çukurluğu

ayak bunyonlarını evde tedavi

Bir sandalyeye oturun ve etkilenen ayağın tabanını avucunuza koyun.
Parmaklarınızı parmaklarınız arasında olabildiğince uzağa yerleştirin, sonra parmaklarınızı 5 ila 10 dakika arasında ileri ve geri hareket ettirin.
Günde birkaç kez tekrarlayın.

Kaynak


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.