Asla Kullanılmaması Gereken Tencereler


Tencere

Mutfağınızda sağlığa önem veriyorsanız asla kullanılmaması gereken tencereleri bilmeniz gerekiyor. Çünkü bu tencereler direkt sağlığınızı olumsuz etkiliyor.

Tencere alırken daha çok tasarımına ya da fiyatına dikkat ediyorsanız bundan sonra daha dikkatli davranacaksınız. Çünkü asla mutfağınıza sokmamanız gereken tencereler var. Çünkü yapıldıkları malzemeler alzheimerdan alerjik reaksiyona kadar birçok hastalığa sebep oluyor. Birçok bilimsel araştırma da bu iddiayı destekliyor. Peki bunlar hangi tencereler?

ASLA KULLANILMAMASI GEREKEN TENCERE TAVALAR

ALÜMİNYUM

80’li yıllarda çokça moda olan alüminyum mutfak eşyalarının sağlığa olumsuz etkileri artık kanıtlandı. Pişirirken yiyeceklere geçen alüminyum uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Bazı araştırmalar alüminyum ve alzheimer ilişkisine dair veriler buldular. Beyin dokusuna zarar verdiğini, vücudun doğal detoksunu engellediği biliniyor. Bu yüzden mutfağımıza alüminyum tencere, tava, mutfak eşyası sokmayalım. Var olanları da bir an önce atalım.

TEFLON (YAPIŞMAZ YA DA NON-STICK)

asla kullanılmaması gereken tencereler

Kimin mutfağına teflon bir tencere ya da tava girmedi ki? Çünkü kullanımı çok kolay, yapışmıyor, çabucak temizleniyor. Ayrıca maliyeti de diğer tencerelere göre çok ucuz. Ancak o yapışmayan kaplama kolayca çiziliyor ve teflonlar yemeğimize karışıyor. Bugüne kadar teflon tencerelerin zararının yemeğimize karışan bu teflon parçaları olduğu söyleniyordu. Ancak daha büyük bir risk var. Amerikan Kanser Derneği teflon tencerelerin aşırı ısınma sonucu ortaya çıkan dumanlarının insanlar için zararlı olduğunu belirtiyor. 2013 yılında EWG’ye yaptırılmış testler, konvansiyonel ocak üstünde sadece iki ile beş dakika içinde teflon ve diğer yapışmaz yüzeylerin bozulmaya başladığını ve toksik partikül ile gazların ortaya çıktığını doğruladı.

https://www.pemmbe.com/bulasik-makinesini-bosaltmayi-kolaylastiracak-6-yol/

KULLANIRKEN DİKKATLİ OLMAK GEKEREN TENCERELER

BAKIR

asla kullanılmaması gereken tencereler

Bakır tencerelerde pişen yemekler daha lezzetli olur. Bunu bilmeyen yok. Çabuk ısınır ve ısıyı eşit dağıtır. Ancak bakır tencere kullanmak istiyorsanız kesinlikle kalaylı olduğundan emin olmalısınız. Çünkü kalaysız bakır tencerelerden bakır, nikel gibi toksik ağır metaller yemeğinize geçip sizi zehirleyecektir.

Bakır tencere kullanmak istiyorsanız dışı bakır, içi paslanmaz çelik olanları tercih edebilirsiniz. Eğer içi bakırsa düzenli aralıklarla kalaylatmayı sakın ihmal etmeyin.

SERAMİK

asla kullanılmaması gereken tencereler

Seramik tencereler her ne kadar zararsız görünse de piyasada satılanların çoğu yüzde yüz seramik değil. Çoğu yapışmaz bir malzeme (genellikle silikon) ile kaplanmıştır. Ayrıca seramik tencerelerin pişirme performansı çok da iyi değildir.

Seramik tencerelerin daha çevreci olduğu iddiası ise seri üretim olduğunda geçerliliğini yitiriyor. O yüzden seramik tencere alacaksanız karışımına dikkat edin. Seramiği kaplamak için birçok sır vardır. Bu sırrın güvenli olduğundan emin olun.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe