Akvaryumda balık beslemeye karar verdiyseniz; bakımının kolay olması ve vücudundaki desenler nedeniyle çoğu kişiye cazip gelen Zebra Balığı, sizin için de mükemmel bir tercih olabilir. Üstelik, beyni dahil her organını yenileyebilen bu balık türü, Alzheimer’a da çare olacağa benziyor. Zebra Danios olarak da bilinen ve Sazangillere mensup bu balık türü, barışçıl olması nedeniyle karma akvaryumlar için de ideal tercihler arasındadır. 

Zebra balığı hareketli ve meraklı bir türdür. 3 yıla kadar yaşayabilir ve boyu da 7 santime kadar uzayabilir. Bu balığı beslerken belki de dikkatli olmanızı gerektiren tek şey, sıçramayı da seven bir tür olması. Bu nedenle akvaryumun ağzını örtmeniz gerektiğidir. 

Doğal yaşam alanı, Güneydoğu Asya ülkelerindeki akıntılı nehirler olan bu balık, uygun şartlar sağlandığında akvaryum içerisinde tatlı suda beslenmeye çok yatkındır. Akvaryumun altında ya da orta ve üst seviyelerinde yani tamamında yüzebilir. Sürü halinde yaşamayı sevdiği için, bu türü beslemeye karar verenlerin en az 5-6 Zebra Balığını aynı akvaryumda bulundurmaları tavsiye edilir. 

HANGİ BALIKLARLA BİRLİKTE YAŞAR? 

Hızlı ama uyumlu olan Zebra Balığı; kılıçkuyruk balığı, gökkuşağı balıkları, makrakanta, vatoz ve çöpçü balığı ile birlikte hiç sorun yaşanmadan beslenebilir. 

NEYLE BESLENİR?

Doğal ortamında kabuklu canlılar, kurtçuklar ve yosunlarla beslenen Zebra Balığı, verilen her tür yemi yese de canlı yemden çok hoşlanır. Kan kurdu ve su piresi gibi canlı yem verme imkanınız yoksa kurutulmuş yemler ya da besin değeri yüksek pul yemlerle besleyebilirsiniz. 

ALZHEIMER İÇİN UMUT 

Zebra Balığında bulunan bir maddenin, insanın bağışıklık sisteminde de var olan bir protein olduğunun belirlenmesi, bilim insanlarını heyecanlandırdı. Zira bu balık, tüm organlarını olduğu gibi beynini de yenileyebiliyor ve söz konusu proteinin Alzheimer’a karşı yürütülen savaşın kazanılmasını sağlayabileceği düşünülüyor. 

Zebra Balığı üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar; balığın herhangi bir organını ve dokusunu yenileyebildiğini, beyninin bir kısmı çıkarıldığında bile tekrar yerine geldiğini göstermiş. Zebra Balığının omuriliğinin de kendisini yenileyebildiği gözlemlendikten sonra, ona bu özelliği veren maddenin insanın bağışıklık sisteminde de olan bir protein olduğu tespit edilmiş.  

Bu verilerden yola çıkan ve Almanya’da çalışmalarını yürüten bir Türk bilim insanı ve ekibi, ölen beyin hücrelerinin yerine yenisini koymanın yolunu bulmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.