10 Harika Başyapıt; Zamanda Yolculuk Teması Üzerine Yazılmış Romanlar


Zamanda Yolculuk Teması Üzerine Yazılmış Romanlar

Zamanda yolculuk konusu, bilimkurgu roman kategorisinde yer alan ve derin gizem uyandıran bir alt kategoridir. Bu alt kategoride zamanda yolculuk teması üzerine yazılmış romanlar çok fazla bulunmaktadır. Gizem, mizah, sosyal konular, romantizm ve aksiyon duygularını bir ayara getiren zaman konusu, birçok kişi tarafından ilgi çeken bir kategoridir. Çok fazla ilgi gördüğünü kanıtlayan ise zamanda yolculuk teması üzerine yazılmış romanlar göz önüne alınmalıdır.

İşte size zamanda yolculuk teması üzerine yazılmış romanlar;

Zamanda Yolculuk Teması Üzerine Yazılmış Romanlar

1-Otostopçunun Galaksi Rehberi–Evrenin Sonundaki Restoran-Douglas Adams

1978 yılında komedi yayını olan otostopçunun galaksi rehberi, daha sonrasında film, roman, çizgi roman ve televizyon dizisi gibi birçok formatta uyarlanmış bir eserdir. Otostopçunun galaksi rehberi adlı kitabında uzay etrafında dönme olsa da, ikinci seri olan evrenin sonundaki restoran; tamamen zamanda yolculuk teması üzerine yazılmış romanlar arasında bulunur.

En yakın restoranda gitmek için ufak bir istekte bulunan kahraman Arthur, Trillian ve Ford kendilerini uzaya götürülürken ve 576 bin yıl sonra efsanevi bir lokanta içinde bulurlar.

Zamanda Yolculuk Teması Üzerine Yazılmış Romanlar

2-Gelecek Seneyi Bekle-Philip K. Dick

İki farklı uzay uygarlığın, insanımsı Listarlılar ve böceğimsi Reegler arasında olan savaşın ortasında kalan Dünya gezegeni, bu dünyanın hasta lideri Gine Molinari ve savaşta silah olması için kurgulanmış, tek bakışta bağımlılık yapan bir uyuşturucudur. Aynı zamanda doktor, mutsuz hissettiği evliliğinden kaçarken kendini olayın tam içinde bulur. Ayrıca karısı Kathy, kullanan kişileri zamanda geçmişe ya da geleceğe götüren bu uyuşturucunun bağımlısı olmuştur.

Zamanda Yolculuk Teması Üzerine Yazılmış Romanlar

3-Yabancı-Diana Gabaldon

Diana Gabaldon’un yabancı serilerinden olan ilk kitabı yabancı, tarihi fantezisi dışında zamana yolculuk konusunu da içinde bulundurur. Kitapta, ikinci dünya savaşı sırasında; savaş alanına gelen hemşire Claire, savaş sonrası eşi ile ikinci İskoçya’ya balayına gider. Gittiği yerde taş anıtlarına dokunan Claire, gözlerini açtığında kendini Birleşik Krallık’ın İskoçya’yı esareti altına almasına karşı çıkaran İskoç isyancılar ve İngiliz askerleri arasında bulur.

ütülemeden ütülü gibi

4-Zaman Tüneli-Michael Crichton

Profesörlerini kurtarmak isteyen 14. yüzyıl Fransa’sına yolculuğa çıkan bir grup gencin hikayesi anlatılmıştır. Ziyaretiniz başladıktan 37 saat sonra geri çağırılmadığınız takdirde kuantum otobüsünü kaçıracaksınız ve kendinizi bir savaşın içinde bulacaksınız.

ütülemeden ütülü gibi

5-Sonsuzluğun Sonu-Isaac Asimov

Zamanda yolculuk ve mühendisliğin harmanlandığı bir romandır. Romanın odağında olayların ve sebeplerin bir döngü oluşturduğu bir tür paradoksa yer verilmiştir.

ütülemeden ütülü gibi

6-11\22\63-Stephen King

Eğer Stephen King hayranı iseniz, konu ne olursa olsun kitabı seveceksiniz. 35 yaşında İngilizce öğretmeni olan Jake Epping, kendini 1958 yılına götürebilecek bir yol olduğunu öğrenir. Eğitime alınır fakat hiçbir şey göründüğü kadar basit ve düz değildir.

ütülemeden ütülü gibi

7-Mezbaha Beş-Kurt Vonnegut

Savaş karşıtlığı üzerine yazılmış en başarılı kitaplar arasında yer alır. İkinci dünya savaşı yıllarında Amerikan bir asker ve papaz yardımcısı olarak geçirdiği senelerde, Billy’nin arada zamanda yolculuk yaptığı savaş sonrasındaki yıllara kadar yer alan savaş ve deneyimlerini konu alır. Mezbaha Baş, bize en çok korktuğunuz şeyde anlam ararken; kendi bölünmüş hayatlarınızın efsane seyahatini yansıtıyor.

ütülemeden ütülü gibi

8-Zaman Yolcusunun Karısı-Audrey Niffenegger

Aşk, yaşam ve zaman yolculuğunun bir arada yürütüldüğü bir eserdir. Olağanüstü ve büyülü bir eser olan bu roman, Clare altı, Henry otuz altı yaşından beri birbirini tanıyan ve Clareyirmi iki, Henry ise otuz yaşında iken; Clare ve Henry’nin evlenmesi hikayesini konu ediyor. İmkansız ve gerçek olan bu durum, Henry‘nin yer değiştirme bozukluğu hastalığı yüzünden kaynaklanmaktadır. Kendini bir anda geçmiş ve geleceğe çekilirken bulan Henry, ani değişimler yaşamaktadır. Kimi zaman üzen, kimi zaman ise güldüren bir aşk hikayesidir.

Üstelik kitabın sinemaya uyarlanan bir filmi de var. Eğer evinizde hüzünlü ama bir o kadar da etkileyici bir sinema gecesi yapmak istiyorsanız bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

ütülemeden ütülü gibi

9-Zaman Makinesi-H. G. Wells

Yeni bir yüzyılın içinde herkesin beğenisini kazanan ve ilgi gören bir eser olarak bilinir. Viktorya döneminde, İngiltere’de geçen zaman makinesi; bir bilim insanının zaman makinesi icat etmesi ile kendisini farklı bir yıla itmesi ve burada acının yerini, mutluluk ve memnuniyetin temsili olan bir elf türü bilinen Eloi’lerin aldığını görmekten mutluluk duyar.

ütülemeden ütülü gibi

10-Hayat, Sil Baştan-Kate Atkinson

Todd ailesini anlatan serinin ikinci kitabı olarak bilinir. Sıradanın dışında olan bu eser, 20. yüzyılın çalkantı dolu günleri yaşanırken; hayatını tekrar tekrar yaşayan Ursula Todd’un hikayesi anlatılır.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.