Tampon Yüzünden Bacağını Kaybetti


tampon

24 yaşındaki ABD’li manken Lauren Wasser’ın hayatı hiç beklemediği bir şekilde kabusa döndü. Lauren kullandığı tampon yüzünden bacağının tekini kaybetti.

KULLANIM TALİMATLARINA UYMADI ÖLÜMDEN DÖNDÜ

tamponABD’li manken Lauren Wasser Toksik Şok Sendromu nedeniyle neredeyse hayatından oluyordu. Güzel manken ölümden döndü ama tek bacağını kaybetti.

Lauren her zaman yaptığı gibi regl döneminde tampon kullanmıştı. Ancak bu kez her zamankinden farklı hissediyordu. Sürekli bir uyku halindeydi. Birkaç gün sonra gözünü açtığında bir hastane odasında yatıyor ve her tarafından kablolar sarkıyordu. Polisler onu evinin mutfağında, yarı baygın olarak bulmuş ve hastaneye getirmişlerdi: Toksik Şok Sendoru yaşıyordu.

Birçok operasyonun ardından Louren’in hayatı kurtuldu ancak, kana karışan toksik maddeler nedeniyle tek bacağı kanser olmuştu ve kesilmek zorunda kalmıştı.

TOKSİK ŞOK SENDROMU NEDİR?

Lauren’in yaşadığı Toksik Şok Sendromu yılda 100 bin kadından 1’inde görülüyor. Vajina içine yerleştirilen tamponun kullanma talimatlarına uygun şekilde kullanılmamasından ya da çok uzun süreler vajinada bırakılmasından kaynaklanıyor.

Uzun süreli vajinada tutulan tamponlar vajinanın kuruluğunu artırarak bakterilerin üremesi için uygun bir ortam sağlar. Bu nedenle tamponlar kullanma talimatlarında belirtilen saatlere göre değiştirilmelidir. Tampon kullandığınızda ateşiniz çıkıyor, kaşıntınız artıyor, yorgunluk ve baş dönmesi hissediyorsanız hemen doktora başvurun. Toksik şok sendromu organ yetmezliğine sebep olduğu gibi, ciddi vakalarda birkaç saat içerisinde ölüme bile yol açabilir.

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.