Silverdin Krem Ne İşe Yarar?


Silverdin

Silverdin herkes tarafından yanık kremi olarak bilinmektedir. Yanıktan hemen sonra sürüldüğünde çok çabuk etkisini göstermektedir. Sadece yanık kremi olarak değil yere düşen ve yaralanan, çocuklarda, evde başınıza gelebilecek ufak tefek kazalarda ve güneş yanığında da kullanabilirsiniz. Böylece yaranın iltihap kapması da önlenmiş olur. Bu yazımızda silverdin kremin içeriğini, ne işe yaradığını ve kullanım alanlarını anlatacağız.

Silverdin

Silverdin Krem Nedir?

İş ya da mutfak kazası sonucu bir yeriniz yandığında veya bir yaranız oluştuğunda kullanabileceğiniz kremdir. Bu kremi doktorunuzdan reçeteyle alabileceğiniz gibi eczaneden reçetesiz olarak da alıp kullanabilirsiniz. Her ilaçta olduğu gibi bunu da bir uzman doktora danışarak kullanmanız sizin için yararlı olacaktır. Krem, 40 gramlık ambalajlarda tüp şeklinde satılmaktadır.

 

Kremin İçeriğinde Neler Bulunur?

Kremin içindeki etken maddeler;

 • Lidokain
 • Sülfadiazin

Yardımcı etken maddeler ise;

 • Likit parafin
 • Setil alkol
 • Propilen glikol
 • Monostereat
 • Polisorbat60

Bunun araştırmasını iyi bir şekilde yaparak size alerji yapıp yapmayacağını ya da cildinize zarar verip vermeyeceğini öğrenebilirsiniz.

Silverdin

Silverdin Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu krem yara, yanık ya da vücudunuzdaki iltihaplı bölgede oluşan bakterilere karşı savaş açarak iyileşmesini sağlar. Yaz aylarında güneş ışığına fazla maruz kaldığınız da oluşabilecek su toplamalarında ya da güneş yanıklarında da bu kremin kullanılması önerilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu kremin iz tedavisinde de kullanıldığı bilinse de kullanıcıların büyük bir kısmı yanık tedavisi için bu kremi kullanmaktadır.

Kremin Özellikleri Nelerdir?

İçeriğinde anestezik bulunan bir kremdir. Bu demek oluyor ki sürdüğünüz bölgeyi uyuşturma etkisine sahiptir. Sülfadiazin sayesinde de yaranın kaşınmasını önleyerek daha çabuk iyileşmesine olanak tanır.

Silverdin Nasıl Kullanılmalıdır?

Kremi kullanmadan önce yaranın ya da yanığın bulunduğu bölgesi temizlemeniz gerekir. Hekiminiz size belli bir miktar belirttiyse o şekilde sürün. Eğer kremi kendiniz alıp kullanıyorsanız ince bir tabaka şeklinde yaranın üzerine sürebilirsiniz. Bu uygulamayı isterseniz günde 1 kez isterseniz de 2 kez uygulayabilirsiniz. Evinizde tedavi amacıyla kullanılan sargı bezlerinden varsa üstünü örtebilirsiniz. Yoksa gazlı bir bez de işinizi görecektir. Yaradan sızan bir akıntı varsa yine bu kremi sürerek iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Çok kullandığınız takdirde içinde bulunan anestezikten dolayı baş dönmesine sebep olabilir.

Silverdin

Silverdin Sivilce İçin Kullanılır Mı?

Yeni yeni çıkmaya başlayan ve iltihaplı sivilcelerce kullanılabilir. Oluşmaya başlayan sivilcenin üstüne ince bir şekilde kremi uygulayabilirsiniz. Sivilce kurutucu olarak bu kremin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Silverdin Hamileyken Kullanılır Mı?

İhtiyaç duyulmadıkça hamile kadınların bu kremi kullanılması önerilmez. Özellikle hamileliğin son 3 ayında kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunun sebebi kremin içinde bulunan anestezik maddedir. Yine aynı şekilde doğumdan sonra da bu kremin kullanılmaması gerekir. İlaçların anne sütüne geçtiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Bu yüzden emziren annelerin kremi kullanması istenmemektedir.

silverdin

Silverdin Yan Etkileri Nelerdir?

Kremi kullandığınızda vücudunuzda herhangi bir yan etki görürseniz direkt olarak doktorunuzla iletişime geçin. Genellikle yan etkiler kremin içinde bulunan etken maddelere alerjisi olan kişilerde görülmektedir. Bu yan etkiler aşırı bir etki yapmasa da hafif bir şekilde belirtileri görebilirsiniz. Görülebilecek yan etkiler;

 • Deri üzerinde döküntü
 • Deride renk değişikliği
 • Kaşıntı
 • Nefes alıp verirken zorluk çekmek
 • Kremin sürüldüğü yerde yanma hissi
 • Derinin tahriş olması
 • Mide bulantısı ve kusma

Her ilaçta olabileceği gibi kreminde yan etkileri vardır. Bu yüzden bu saydığımız yan etkilerden birini gördüğünüz takdirde en yakın hastane veya sağlık ocağına gitmelisiniz.

Silverdin Fiyatı Nedir?

Bu kremi başta söylediğimiz gibi reçeteli veya reçetesiz olarak temin edebilirsiniz. Kremi reçeteli olarak aldığınız zaman ücretin bir kısmını devlet ödemektedir. Bunun dışında eczaneden kendiniz almak isterseniz ödemeniz gereken tutar 9.35 TL’dir.

 

Hangi krem ya da ilaç olursa olsun doktorunuz tarafından verilmeden kullanılmaması gerekir. Kendi başınıza kullandığınız ilaçlarda, kullanım sırasında ya da sonrasında oluşabilecek yan etkilerin sorumluluğunu tamamen size aittir. Silverdin kremi daha önceden kullandıysanız ve bir sıkıntı yaşamadıysanız kendiniz alıp kullanmanız da bir sakınca bulunmamaktadır. Yeni kullanacak kişilerin ise her ihtimale karşı bir doktor ile görüşüp etken maddeleri üzerine konuştuktan sonra kullanmaları sağlığınız açısından daha doğru bir tercih olacaktır. Sitemizi ziyaret ederek başka kremler hakkında da bilgi alabilirsiniz.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.