Peynir yedi sakat kaldı. 22 yaşındaki Sam Philpott Yunanistan tatilinde pastörize edilmeyen sütten yapıyan keçi peynirinin müptelası oldu. Genç kadın tatil boyunca aşırı miktarda keçi peyniri yedi. Şimdi artık yürüyemiyor.

Her şey Philpott’un Yunanistan tatilinde başladı. Kos’ta tatildeyken keçi peynirinin tadını çok sevdi ve sandviçinde, salatasında, yemeğin yanında peynir yemeye başladı. Oysa peynir pastörize edilmeyen sütten yapılmıştı ve bruselloz adı verilen, hayvanlarda bulunan bir bakteri içeriyordu. Bu bakteri genç kadının hayatını karartacaktı.

peynir yedi sakat kaldıSemptomlar Philpoot’un tatilden dönmesiyle başladı. Baş ağrısı, yorgunluk, kusma, halsizlik, böş dönmesi, hareket edememe, ateş, titreme gibi belirtiler baş göstermeye başladı.

 

YATAĞA BAĞIMLI HALE GELDİ

Mirror.co.uk‘nin haberine göre, genç kadının durumu gittikçe kötüye gitti ve sonunda yatağa bağımlı hale geldi. Üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen iyileşme göstermeyen genç kadın tekerlekli sandalye kullanıyor. Philpott’in hala hafıza kaybı, uykusuzluk, konuşmada güçlük çekme ve gribe benzer semptomları devam ediyor.

Philpott 2010 yılında da bir kene ısırığından sonra yine gribe benzer semptomlar, depresyon, baş dönmesi, odaklanamama gibi problemler yaşamıştı. Doktorlar Sam’in durumunun psikolojik olduğunu söylüyor. Erkek kardeşine göre, genç kadının bağışıklık sistemi durmuş durumda ve tedaviye cevap veremiyor. Genç kadın, bruselloz ve laym hastalığı ilaçları kullanıyor, çünkü semptomları iki hastalığı da işaret ediyor. Ailesi ise tedavi masraflarını karşılamak için yardım topluyor.