Mikrop En Çok Bu Alanda Ürüyor! 


mikrop

Mikrop En Çok Bu Alanda Ürüyor! 

Temizlik konusunda en çok dikkat çeken içeriklerden birisi olan mikrop en çok bu alanda ürüyor!  Evimiz, iş yerlerimiz ve temas ettiğimiz tüm alanlarda mikropların var olduğu bilinen bir gerçek. İnsan yapısı gereği pek çok mikrop ve bakteri ile iç içe yaşayan bir canlı ve bunların çoğuna bağışıklık gösterme potansiyeline sahip.  

Dolayısıyla bir mekandaki tüm mikropları tamamıyla yok etmek demek tamamen steril bir ortam oluşturmak anlamına gelir ki; bu durumda insan sağlığı açısından çok da faydalı değil. Bu nedenle her alanda olduğu gibi temizlik konusunda da gerekli özeni göstermek ve aşırıya kaçmamak önemlidir.  

Konu ile ilgili bilinmesi gereken içeriklerin başında sıklıkla temas ettiğimiz ve en çok mikrobun barındığı alanları bilmek; aynı zamanda gerekli önlemleri alarak temizliğine dikkat etmek gelir. Şimdi en tehlikeli mikrop yuvaları ile ilgili bilgi verdiğimiz ve temizliğine özen gösterilmesi gereken alanlara değinelim. 

En Tehlikeli Mikrop Alanları 

Dış yaşam elbette ki mikropların varlığına daha açıktır. Ancak insanlar bu durumun bilincinde olduğu için dışarıda temizlik kavramına çok daha fazla özen gösterirken bazen evlerde ya da işyerlerinde aynı özen sürdürülmeyebilir. Genel temizlik kavramının dışında evlerimizde mikrop kapmaya elverişli alan ve ürünlerin varlığından haberdar olmayabiliriz. 

Genellikle en çok mikrop barındıran yerler denildiği zaman tuvalet ya da banyo gibi alanlar akla gelse de son dönemlerde yapılan araştırmalarla bu alanların pek çok bölgeye göre daha az mikrop barındırdığı bilinmektedir. Gelin şimdi hiç tahmin etmediğimiz ancak evimizde mikroplara en çok elverişli olan alanlara göz atalım: 

Mutfak Lavabosu 

Evet, yapılan pek çok araştırma sonucunda çıkan veriler gösteriyor ki tuvalette santimetreye düşen mikrop sayısı yaklaşık 100 olurken mutfak lavabosundan bu miktar 100 bine kadar ulaşmaktadır. Peki, bu durum nasıl oluyor? Aslında yoğun olarak kullandığımız ve nemli olduğu için de mikropları elverişli alanlara dikkat etmek bu kapsamda önemli hale geliyor.  

Tuvalet ve banyo gibi alanlarda temizlik etkenine daha fazla dikkat edilmesi durumuna karşılık bazı alanların temizliğinde çok fazla ayrıntıya girilmiyor. Peki, bir diğer fazlaca mikrop barındıran yerler nereler? 

Mikrop En Çok Bu Alanda Ürüyor! 

Bulaşık Süngeri 

Günümüzde özellikle bu alanlarda bilinçlenme arttıkça;  mikropları nasıl görebiliriz gibi soruların yöneltildiği biliniyor. Elbette mikroplar herkes tarafından bilindiği gibi gözle görülen canlılar değil. Genellikle mikroskop aracılığıyla ve araştırmalar neticesinde tespiti yapılabiliyor. Yazımızda belli araştırmalar sonucunda yapılan tespitlere dayanarak bulaşık süngeri ve bulaşık bezi gibi mutfak eşyaların da mikroplar için ideal alanlardan birisi olduğu gösteriliyor.  

Özellikle daha çok nemli kalmaları ve pek çok yüzeyde kullanılmaları sebebiyle çeşitli virüsler ve mikroplara ev sahipliği yapabiliyor. Bu durumun çözümü ise ürünlerin kullanımın ardından hemen yıkanarak uygun şekilde kurutulması olabilir. Ayrıca zaman zaman ürünleri yenilemenin de önemli olduğu ifade edilmelidir. 

Mikrop En Çok Bu Alanda Ürüyor! 

Diş Fırçaları 

Mikrop isimleri farklılık gösterse de;  pek çok türü bulunan mikropların en çok bulunduğu ürünlerden birisinin de diş fırçaları olduğu biliniyor. Bunun temel sebebi ise klozetteki sporun çekilmesinin ardından suların yaklaşık 2 metreye kadar sıçrama özelliğidir.  

Dolayısıyla diş fırçalarının klozete mümkün olduğunca uzak mesafede tutulması ve mümkünse koruyucu kapak eşliğinde kullanılması önerilmektedir. Özellikle ağız hijyeninde kullanılan bir ürün olduğu için bu ayrıntıya dikkat etmek çok önemli.  

Çamaşır ve Bulaşık Makinesi Gibi Eşyaların İç Kısımları 

Gerek çamaşır makinesi gerekse de bulaşık makinesi sıklıkla kullanılan ve her daim nemli olan ürünlerdir. Hayatımızı kolaylaştırdığı ve pek çok açıdan avantaj sağladığı bilinmekte birlikte bulaşıkların ya da çamaşırların doğru hijyenik ortamda yıkanabilmesi açısından belirli aralıklarla temizlik kontrollerinin yapılması gerekir. Bunun için makine temizleyici ürünler bulunduğu gibi kişiler makineye zarar vermeyecek şekilde sirke ya da karbonat gibi doğal temizleyici ürünlerde tercih edebilir. 

Mikrop En Çok Bu Alanda Ürüyor! 

Mikrop Oluşmasına Elverişli Alanlar 

Günümüzde sıklıkla sorulan sorulardan birisi; kuru yerden mikrop bulaşır mı tarzındaki sorulardır. Mikrop açısından nemli alanların daha elverişli olduğu bilinse de duruma göre kuru alanlardan da mikrop bulaşması söz konusu olabilir. Bu alanda evlerimizde sıklıkla kullandığımız kumandalar başta olmak üzere telefon ve bilgisayar gibi ürünlerinde belirli aralıklarla hijyenik şekilde temizlenmesi gerekir. Dolayısıyla ürün ve alanların doğru şekilde temizliğe bu açıdan en önemli içeriktir. 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.