Istakozlar Nasıl İletişim Kurarlar?


Istakozlar

Istakoz nedir?

Istakoz denizlerde ve tatlı sularda yaşayan kabuklu bir hayvandır. Istakoz zararsız bir canlıdır. Denizlerin en diplerinde, kayalıklar ve mercanların arasında yaşamlarını sürdürürler.

Istakozların vücudunda 6 tane halka vardır. Başları vücutlarına yapışık şekildedir. 8 ayağı ve biri büyük biri küçük olmak üzere iki adet kıskacı vardır. 2 göze ve 2 çift antene sahiptir. Hem tatlı su da hem de denizlerde yaşamını sürdürebilir. Ülkemiz çevresinde Ege Denizi ve Marmara Denizinde yaşar. Tuz oranı çok yüksek olan denizlerde ıstakoz bulunmaz. 

Istakozlar

Istakoz kabukları, onları radyasyondan bile koruyabilecek kadar güçlüdür. Kabukları kitin ismi verilmiş bir maddeye sahiptir. Istakozları radyasyondan bile koruyan madde kitindir. Istakozların yaklaşık olarak 30 yıl kadar bir ömrü vardır. Son derece zararsız olan bu su canlıları, insana karşı ise tamamen savunmasızdır. Istakozların, kendilerini insandan koruma veya kaçma konusunda yeteneği yoktur.

 Istakozların boyu yaklaşık olarak 30-40 cm kadardır. Ağırlıkları ise 3-5 kiloyu geçmez. Fakat dünyamız üzerinde çok daha büyük ebatlarda ıstakozların yaşadığı da biliniyor. Boyları 1 metre kadar olan ıstakozlar da kayıtlara geçmiştir.

Istakozlar yamyam özelliğindeki canlılardır. Yiyecek bulamayıp, aç kaldıklarında birbirlerini yiyerek yaşamlarını sürdürürler.

Istakozlar

Doğa Harikası Canlılar: Istakozlar

Istakozları gerçekten de bir doğa harikası olarak düşünebiliriz. Çünkü inanılmaz derecede zeki ve duyuları gelişmiş canlılar. Örneğin; ıstakozların, henüz bir belirti dahi göstermemiş hastalıkların bile kokusunu alabildiğini biliyor muydunuz?

Görünüşe göre ıstakozlar oldukça hassas bir burna sahip. O kadar hassas bir burun ki hastalık kokusunu dahi alabiliyor. Akademik bir dergi olan “Nature” da yayımlanan bir araştırma, Karayiplerde yaşayan dikenli ıstakozların virüs taşıyan türdeşlerini ayırt ederek, onları karantinaya aldıkları sonucunu bizimle paylaşıyor. Yapılmış olan deneylerde, ıstakozlar, hasta ıstakozlarla aynı kovukta yaşamak istemiyordu. Üstelik daha hastalık belirtileri bile henüz ortaya çıkmamışken, ölümcül virüse sahip ıstakozları fark ediyorlar.

Istakozlar Nasıl İletişim Kurar?

Istakozlar birbirlerinin üzerine idrarlarını yaparak iletişim kurarlar. Mükemmel derecede koku alan bir canlı için idrar yaparak iletişim kurmak çok da anormal bir durum sayılmaz.

Gözlerinin altında idrar torbalarına sahiptirler ve iletişim kurarken veya kavga ederken birbirlerinin yüzüne idrarlarını yapıyorlar. Diğer ıstakozu etkilemek, sakinleştirmek, ilgisini belli etmek için de yine idrarlarını yaparlar.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe