Huzursuz Bacak Sendromu için Bitkisel Çözüm


huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu (RLS) insanın yaşam kalitesini çok düşüren bir hastalık. Dinlenme ve uyku esnasında ortaya çıktığı için kişinin sürekli yorgun olmasına neden oluyor? Peki nasıl çözülür?

Huzursuz bacak sendromu, uyku esnasında kişinin bacaklarını hareket ettirme isteğine neden olur. Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte semptomları tedavi edebileceğiniz bazı yollar vardır.

Huzursuz bacak sendromunun kesin tedavisi yoktur. Ancak bazı önlemlerle hafifletilebilir.

Huzursuz Bacak Sendromunun Bitkisel Çözümü

– Özellikle çörek otu, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi demir açısından zengin yiyecekler huzursuz bacak sendromunun gece nöbetlerini önemli ölçüde gidermektedir. Magnezyum bakımından zengin gıdalar da huzursuz bacağa iyi gelmektedir.

– Ayrıca Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu siyah hardal tohumu ve soğuk sıkım çörek otu yağı kullanmanın huzursuz bacak sendromuna iyi geldiğini söylüyor. Saraçoğlu’nun önerisi şöyle: Silme bir çay kaşığı siyah hardal tohumunu birkaç yudum su ile günde bir defa aç karnına çiğnemeden yutunuz. Siyah hardal tohumu ile aynı gün günde bir defa aç karnına bir yemek kaşığı soğuk sıkım çörekotu yağını da tüketiniz. Bacaklarınızın rahatladığını hissedeceksiniz.

Huzursuz Bacak Sendromunun Nedenleri

– Kronik hastalıklar. Demir eksikliği, Parkinson hastalığı, böbrek yetmezliği, diyabet ve periferik nöropati sıklıkla huzursuz bacak sendromu semptomlarına sahiptir.
– Antinausea ilaçları, antipsikotik ilaçlar, bazı antidepresanlar ve sedatif antihistaminikler içeren soğuk ve alerji ilaçları gibi bazı ilaçlar da huzursuz bacak sendromu semptomlarına katkıda bulunabilir.
– Hamilelik. Çoğu kez hamile kadınlar, genellikle üçüncü trimesterde huzursuz bacak sendromu geçirir. Huzursuz bacak sendromu genellikle doğumdan hemen sonra geçer.

Belirtileri Nedir?

Huzursuz bacak sendromu yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyen hafif ya da tamamen dayanılmaz rahatsızlıklar şeklinde gerçekleşebilir. Huzursuz bacak sendromu tanımlamak için:

– Yatarken ya da otururken bacakları hareket ettirmek için güçlü bir arzu
– Bacaklarda ürpertici bir his, çekme isteği
– Bacaklarınızı hareket ettirince rahatlama
– Kendinizi veya eşinizi uyku sırasında bacak hareketlerinizle uyandırma
– Uyanıkken istemsiz bacak hareketleri
– Yorgun ve gün boyunca konsantre olamama
– Belirtilerin gece daha da kötüleşmesi

huzursuz bacak sendromu

Nasıl Tedavi Edilir?

Huzursuz bacak sendromunun kesin tedavisi yoktur. Ancak bazı önlemlerle hafifletilebilir.
Bazı yaygın tedaviler şunlardır:
– Kafein ve alkol alımını egzersiz ve sınırlama gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapmak
– Demir eksikliğinin kontrol edilmesi gerekir.
– Özellikle çörek otu, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi demir açısından zengin yiyecekler huzursuz bacak sendromunun gece nöbetlerini önemli ölçüde gidermektedir. Magnezyum bakımından zengin gıdalar da huzursuz bacağa iyi gelmektedir.
– İlaçlarınızdan herhangi birinin RLS’nize neden olup olmadığını görmek için doktorunuzla görüşünüz.
– Sıcak banyo yapmak ve bacak masajı yapmak
– Ağrı kesici ilaçlar hafif dozda RLS’lerin tedavisi için etkili olabiliyor
– Parkinson ve epilepsi ilaçları bazen istemsiz hareketleri azaltabildikleri için RLS’de kullanılır.

Huzursuz Bacak Sendromunun Bitkisel Çözümü

Özellikle çörek otu, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi demir açısından zengin yiyecekler huzursuz bacak sendromunun gece nöbetlerini önemli ölçüde gidermektedir. Magnezyum bakımından zengin gıdalar da huzursuz bacağa iyi gelmektedir.
Ayrıca Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu siyah hardal tohumu ve soğuk sıkım çörek otu yağı kullanmanın huzursuz bacak sendromuna iyi geldiğini söylüyor. Saraçoğlu’nun önerisi şöyle: Silme bir çay kaşığı siyah hardal tohumunu birkaç yudum su ile günde bir defa aç karnına çiğnemeden yutunuz. Siyah hardal tohumu ile aynı gün günde bir defa aç karnına bir yemek kaşığı soğuk sıkım çörekotu yağını da tüketiniz. Bacaklarınızın rahatladığını hissedeceksiniz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe