Gömlek Yıkarken Bu Hatayı Yapmayın


gömlek yıkarken

18Gömlek yıkarken, lekeleri çıkarmaya çalışırken ya da havlular için yumuşatıcı kullanırken ne büyük hatalar yapıyormuşuz meğer… İşte çamaşır yıkarken yaptığımız hatalar…

GÖMLEĞİ TEMİZLEYECEĞİM DERKEN LEKELEMEK

çamaşır yıkarken

Çok fazla deterjan kullanmak bu hataların başında geliyor. Çünkü bu durum çok fazla köpüğe yol açıyor ve gömleğin yakası gibi,  çok kir toplayabilen yerlerde yeni lekelere yol açıyor.

BİRBİRİNE KARIŞTIRMAK

gömlek yıkarken

Çamaşırları ayırırken sadece renklerine göre değil,  kumaş türüne de dikkat etmelisiniz. Örneğin, polar ve yün kıyafetler ayrı ayrı yıkanmalı. Çünkü polar tüy toplar. Aynı şekilde sentetik liften yapılan kıyafetlerle havluları karıştırmamalısınız. Eğer yastık ve battaniyeleri çamaşır makinesinde birlikte yıkıyorsanız, tüm köpüğü yastıklar çekecektir. O yüzden yastıkları ikinci kez daha yıkamanız gerekir.

LEKELERİ HUNHARCA ÇIKARMAYA ÇALIŞMAK

Lekelere nazik davranmak gerekiyor. Eğer lekeleri çok ovalıyorsanız, çamaşırınızda bir delik gördüğünüzde şaşırmayın.

FERMUARLAR VE DÜĞMELERE DİKKAT ETMEMEK

gömlek yıkarken

Kıyafetlerinizin fermuarlarını dikkatlice çekin, böylece diğer kıyafetlerin fermuar dişlisine takılıp mahvolmasını engellersiniz. Ama düğmeler için tam tersini yapın, kıyafetlerin düğmelerini açın. Aksi taktirde düğme kopabilir.

BEYAZLATICI AŞKI

Çok fazla beyazlatıcı kullanmak çamaşırlara zarar verir ve kıyafetler kolayca yırtılır. Az beyazlatıcı kullanın, doğal temizleticilerden medet umun. (Oksijenli su gibi mesela)

MAYOLARI MAKİNEYE ATMAK

gömlek yıkarken

Mayoları çamaşır makinesinde yıkarsanız onları bir daha kullanamazsınız. Mayolar,yarış slipleri ve spandeksten ya da elastandan yapılan her hangi bir giysi asla çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. Bu işin doğru yolu onları soğuk suda ve elde yıkamaktır.

ÇAMAŞIR MAKİNESİNİ DİNLENDİRMEK

İnanmayacaksınız ama iki yıkama arasında çamaşır makinesini dinlendirmek bütçeye daha fazla zarar veriyor. Çok yıkayınca makinenin bozulacağına inanıyoruz ama  çamaşır makinesini ara vermeden kullanmak elektrik kullanımını azaltıyor.

HAVLUYA YUMUŞATICI KOYMAK

Havlular için yumuşatıcı kullanmak niye zararlı olsun di mi? Ama yine doğru bildiğimiz bir yanlış!.. Bu kimyasal bileşenler kumaşın emiş gücünü azaltıyor. Kısacası havlular için yumuşatıcı kullanmamak daha iyi bir fikir. (Yumuşatıcı kullanmamak için nedenler)

 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe