Feminizm Nedir?


Feminizm

Çoğu zaman yanlış anlaşılan feminizm kadın haklarının tanınması ve bu hakların korunarak kadın erkek arasındaki eşitsizliklerin ortadan kaldırılması amacıyla çeşitli kitle örgütler, ideolojiler ve toplumsal gruplar tarafından başlatılan hareketlerdir.

Kadın ve erkek arasındaki eşitsizliğin giderilmesi, kadınların toplumdaki yerlerinin iyileştirilmesi ve toplumda siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda gerçek bir eşitlik durumunun sağlanması feminizmin esas amacıdır.

Feminizm Hakkındaki Yanılgılar

Feminizm ve feministler denildiğinde çoğu kişinin aklına farklı düşünceler, önyargılar, etraftan duyma yalan yanlış bilgilerle oluşmuş saçma fikirler gelir. İşte bu fikir ve algılardan bazıları;  

Feministler ve feminizm sapkınlıktır

Feminizm

Bazı yayın organlarında yansıtıldığı gibi feminizm sapıklık feministler de sapkın değildir. Feministler iddia edildiği gibi fuhuşu ya da eşcinselliği savunmaz, insanları normal törelerinden, geleneklerinden, kültürlerinden ayırmaya çalışmaz.

Feministler erkeklerden nefret eder erkek düşmanıdır 

Feminizm

Feministler kadınları üstün görerek erkekleri küçümsemez, erkek düşmanlığı yapmaz. Feminizm her iki cinsiyete sahip bireylerin eşit haklara sahip olması gerektiğini savunur.

Feminizm boşanmaları artırır

Feminizm

Feminizm kadınların eşlerinden boşanmalarını teşvik ve tavsiye etmez aksine adil bir aile hayatı yaşanmasını, çocukların sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak için çalışır.  

Feministler evliliği istemez

Feminizm

Feminizm evliliğe karşı değildir, evlilik kurumunu kötülemez. Feministler arasında evliliğe karşı çıkanlar olması toplumun her kesiminde evliliğe karşı çıkan kişilerin olması ile aynı durumdur.   

Feministler çocuk sevmez

Feminizm

Feministler çocuk sever ancak anneliğin kutsallaştırılıp kadınların bu yönü yüceltilirken diğer yönlerinin ve haklarının yok sayılmasına karşı çıkarlar.

Feministler eşcinsel olur

Feminizm

Toplumun tuhaf önyargılarından biri olan bu görüş kalıp yargılar arasındadır. Feministler erkek düşmanı olmadığı gibi cinsel tercihleri bireyseldir ve sadece kendilerini ilgilendirir. Toplumumuzda feminizm hareketine katılan ve karşı cinse ilgi duyan pek çok kadın ve erkek mevcuttur. Buradan çıkaracağımız bir sonuç daha mevcuttur; sadece kadınlar feminizm hareketini desteklemez, mantıklı ve eşitliğe önem veren beyler de feminizmi destekler.

Başörtülü feminist olmaz    

Feminizm

Kadın haklarını savunan herkes feministtir. Genel yargının aksine başörtü kullanan feministler başörtünün onları esirleştirmediğini aksine özgürleştirdiğini savunurlar.

Feministler ev işi bilmez

Feministler ev işlerinde kadınların yalnız bırakılmasına ve ev içinde emeğinin sömürülmesine karşı çıkarlar. Bu onların ev işi yapmadığı pislik içinde yaşadığı anlamına gelmez.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.