Covid-19 Hamilelerde Daha Ağır Geçiyor


Covid-19 Hamilelerde Daha Ağır Geçiyor

Covid-19 Hamilelerde Daha Ağır Geçiyor 

Dünya üzerinde milyonlarca kişiyi etkileyen ve önlem süreçlerini devam ettiği covid-19 hamilelerde daha ağır geçiyor3 yıla yaklaşan bir süredir hayatımızda var olan ve ayrıntılarına dair çok sayıda ülkenin araştırmalar gerçekleştirdiği koronavirüs etkileri kapsamında gebelikle ilgili belli araştırmalarda sürdürülüyor. 

Ortaya çıkmasının ardından kısa süre içerisinde bir salgın halini alan koronavirüs kaynaklı covid-19 rahatsızlığı, genelde kronik hastalıkları olan ya da ileri yaş grubunda bulunan kişileri daha fazla etkilediği bilinen bir durumdur. Ancak her farklı yaş grubundan kişiyi de etkileyebileceği bilinmektedir. Özellikle bu süreçte anne adaylarının daha fazla endişe duyduğu bir gerçek. 

Covid-19 ve Hamilelik 

Salgının başlamasından itibaren bugüne varıncaya kadar çeşitli araştırmalar yapılmakla birlikte; covid-19 ve hamilelik komplikasyonlarına dair yeterli bilgi ve veri bulunmamaktadır. Fakat koronavirüs ailesinden sayılan çeşitli virüslerin neden olduğu mers ve sars gibi salgınlar ile karşılaştırıldığında covid-19 hastalığının gebeler üzerinde diğerleri kadar ciddi sorunlara neden olmadığı görülmüştür. Elbette tüm hastalık ve salgın şartlarında olduğu gibi gerekli önlemlerin alınması oldukça kıymetlidir. 

Covid-19 Hamilelerde Daha Ağır Geçiyor

Hamilelikte Koronavirüs Şüphesi 

Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte genel covid-19 semptomlarının öksürük, ateş, burun akıntısı, yaygın şekilde kas ağrısı ve göğüs ağrısı gibi şekilde ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu tarz belirtiler gösteren hamilelerin vakit kaybetmeden test yaptırması önerilir.  

Hamilelik sürecinde bağışıklık sistemindeki değişiklikler ve aynı şekilde vücut üzerinde meydana gelen değişimlerden kaynaklı olarak solunum yolu enfeksiyonlarının diğer kişilere göre hamileleri daha fazla etkileyebileceği söylenebilir.  

Özellikle aşırı kilo, yüksek tansiyon ya da diyabet gibi ek rahatsızlıkları olan hamile kadınlarda koronavirüs sürecinin daha ağır geçmesi ihtimali doğabilir. Dolayısıyla gebe kadınlarda hastalığın ağır geçmesi ihtimalinde yoğun bakıma ihtiyaç diğer kişilere göre daha fazla olmaktadır. Tüm bu sebeplerden ötürü hamilelikte koronavirüs şüphesi bulunduğu takdirde doğrudan test yaptırılması önerilir.  

Hamileler covid-19 hastalığı açısından orta riskli grupta bulunur. Her hamilelikte ağır bir süreç seyredecek diye bir kural elbette yok. Ancak hamile kadınların hassasiyetine bağlı olarak gerek koruma tedbirleri bağlamında gerekse de bu rahatsızlığın tanısı konulduktan sonra kendilerine mümkün olduğunca dikkat etmeleri önemlidir. 

Ayrıca konu dahilinde merak edilen içeriklerden birisi de hamilelik sürecinde korana geçirmiş olan kadınlardaki ölü doğum ve düşük gibi komplikasyonların oranıdır. Ancak bu tarz olumsuz durumların koronavirüs teşhisi alan hamile kadınlarda daha sık görüldüğüne dair herhangi bir veri bulunmaz. Bazı araştırmalar neticesinde covid-19 hastası olan gebeler üzerinde erken doğum riskinin daha fazla olduğu düşünülse de henüz net bir sonuç elde edilmemiştir.

Covid-19 Hamilelerde Daha Ağır Geçiyor 

Koronavirüs ve Hamilelikte Hastane Süreci 

Covid-19 süreci başladığından bu yana insanların kafası hayli karışık. Zaman ilerledikçe pek çok ayrıntı gün yüzüne çıkmakla birlikte insanlar bazen herhangi bir risk oluşturmaması için koronavirüs testi dışında diğer hastane rutinlerini erteleyebiliyor. Bu noktada kar zarar hesabı yapmakta fayda vardır.  

Yani özellikle hamile kadınlar açısından değerlendirildiğinde; yapılması gereken tetkik ve muayenelerin aksatılmaması önerilir. Elbette hastane süreci ile birlikte belli bir risk oluşumu söz konusu olsa da diğer açılardan sağlıklı yaşamın sürdürülmesi ve anneyle bebeğin sağlığının takip edilmesi de bir o kadar önemlidir.  

Ayrıca hastaneye gidişlerde gerekli tüm önlemlerin alınması, büyük oranda koruyucu olacaktır. Koronavirüs ve hamilelikte hastane sürece açısından bakıldığında çok acil olmayan çeşitli işlemler bir süre ertelenebilir ancak doktor gözetiminde talep edilen test ve muayene tarihlerini geciktirilmemesi tavsiye edilir. 

Covid-19 Hamilelerde Daha Ağır Geçiyor

Koronavirüs Hamilelikte Anneden Bebeğe Geçer Mi? 

Oldukça kritik ve önemli konulardan birisi; koronavirüs hamilelikte anneden bebeğe geçer mi sorusudur. Özellikle koronavirüs testi pozitif çıkan hamile kadınların en çok merak ettiği konulardan birisidir.  

Şu ana kadar bebeğin anne karnındayken içinde yer aldığı sıvıdan alınan çeşitli örnekler incelendiğinde aktif bir virüse rastlanmadığı ifade edilebilir. Ancak net bir veri olmamakla birlikte bebeğe virüs geçip geçmeyeceğini yönelik araştırmalar sürmektedir. 

Ayrıca yapılan araştırmalarda anne sütüne de virüsün geçmediği düşünülmektedir. Dolayısıyla koronavirüs olan bir anne emzirebilir mi gibi sorular da yöneltilebilir. Şu ana kadar yapılan araştırmalara göre koronavirüs olan annelerin emzirme yiyeceğine dair bir veri yoktur. Annelerin emzirmeye devam etmesi önerilmektedir. Zira anne sütü bebeğin bağışıklık sistemi açısından en önemli besin kaynağıdır.  


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.