Bugün Günlerden Ne?


Gün

Bu yazımızda artık çoğumuzun uyandığında aklına gelen ilk sorulardan birinden bahsedeceğimi; Bugün günlerden ne? Ancak önce bahsetmem gereken birkaç şey var

Gün Nedir?

Gün, dünyamızın kendi ekseni etrafındaki dönüşünü tamamlamasıyla oluşan zaman birimidir. 1 yıllık bir zaman için dünyamızın tam 365 defa bu dönüşü tamamlaması gerekir. Yani 365 tane 1 gün. Peki neden size, küçücük bir çocuğun bile sahip olduğu, bu basit bilgileri verdim? Çünkü 1 yılı aşkın bir süredir, ülkemiz de dahil tüm dünya çok tehlikeli bir virüsün, Covid-19, avuçlarına düştü ve hepimiz gün kavramımızı yitirdik de o yüzden.

Çok değil bundan sadece 1 yıl önce hepimizin bir işi, okulu hayatı, çıkıp arkadaşlarıyla sohbet edip, kahve içip, oturduğu kafeleri, dans edip, eğlendiği barları vardı. Şimdiyse çoğunluk sadece evde oturuyor; çünkü kendimizi çok çok iyi korumamız gereken, tehlikeli, ölümcül bir virüs var hayatımızda.

Her yaştan öğrenciler okullarına gidemiyor. Tüm derslerine internet üzerinden, online olarak katılıyorlar. Çalışan insanların çoğu işlerini evden, yine internet üzerinden yürütüyor. Alışverişimizi, görüşmelerimizi, eğitimimizi kısaca her şeyimizi online olarak yapıyoruz. Devir internet devri diyoruz ya hep yıllardır. Evet, devir gerçekten de internet devri artık. Çünkü uzun süredir dünya ile bağ kurabilmemizin tek yolu, internet.

Gün

Takvimin Önemi

Bize her türlü olanağı sağlayan internet, maalesef ki günleri söylemiyor. Halbuki en çok ihtiyacımız olan şeylerden biri de bu. Çünkü artık çoğu kişi günleri takip erke yetisini yitirdi. Pandemi başladı başlayalı o kadar çok evde vakit geçirmeye başladık, o kadar çok evde olmayan mecbur kaldık ki, artık hepimiz günleri takip etmekte zorlanıyoruz. Kimsede hafta sonu neşesi, cuma heyecanı ya da pazartesi sendromu diye bir şey kalmadı. Çünkü artık çoğu zaman hangi güne uyandığımızı bile bilmiyoruz. Her gün o kadar birbirinin aynı ki. Sanki her gün cumartesi ya da her gün pazartesidir kim bilebilir ki. Umarım en kısa sürede tüm dünya virüsten kurtulur ve hepimiz eski, hangisi olduğunu bildiğimiz günlere geri dönebiliriz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe