Aşk ve Yaşam; Hayatımızın İki Yüzü


Aşk ve yaşam

Aşk ve Yaşam; Hayatımızın İki Yüzü

Aşk ve yaşam; birbirinden ayrılmaz iki unsur… Aşk kavramı hayatımızda o kadar geniş bir anlama karşılık geliyor ki; tek cümleyle açıklamak zor. Bu nedenle aşkı ele alan; onu anlamlandırmaya çalışan sayısız eser ortaya konmuştur: Filmler, kitaplar, resimler hep aşın ve yaşamın bir yansımadır. Peki, nedir bu aşk?

Yazımızda sizlere bu güçlü duyguyu ve yaşamda tuttuğu yeri anlatırken; birebir aynı isimle karşımıza çıkan bir filmden de bahsedeceğiz. Bakalım; ‘Aşk ve Yaşam’ filmi, aslına sadık kalarak bu olguların hikayesini yansıtabilmiş mi?

Aşk ve yaşam

Aşk ve Yaşam; Hayatımızın İki Yüzü Temasını İşleyen Eserler

Aslında yaşamın içerisinde aşkı işleyen o kadar fazla eserden söz etmek mümkün ki hangisinden başlanacağı konusu oldukça karışık. Bu noktada sanatın farklı alanlarında özgün yorumlar da var olmakla birlikte; genellikle film ve kitaplarda daha sık rastlanan konular.

Bu konuda en fazla bilinen eserlerden birisi olan ‘Aşk ve Yaşam’ hem kitap hem film olma özelliğiyle dikkatleri üzerine çeken bir başyapıt. Aslında Jane Austen tarafından yazılmış olan ünlü kitap; daha sonra filme çekilmesiyle farklı bir boyut kazanmıştır.

Aşk ve yaşam

Aşk ve Yaşam Filmi Konusu

Merak edilen içeriklerden birisi; Aşk ve Gurur konusu ile ayrıntıları hakkındaki bilgilerdir. Eser ‘Aşk ve Yaşam’ ya da ‘Aşk ve Gurur’ olarak iki şekilde çevrilmiştir. Çok sevilen kitaptan beyaz perdeye aktarılan film 1995 senesinde çekilmiştir. Aynı isimli romanından uyarlama olmasının yanı sıra yönetmen koltuğunda Ang Lee oturuyor.

En İyi Uyarlama Senaryo Oscar Ödülü ve Bafta En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan filmin konu itibariyle babalarının ölümünü üzerine yoksullaşan üç kız kardeşin yaşamını anlatıyor. Romantik ve uyarlama filmler kategorisinde yer alan yaklaşık 2 saat ve 16 dakika.

Mr. Dashwood yasalar gereği mirasını ilk eşinden olan oğluna bırakmalıdır. Oğlundan ise ikinci eşi ve ondan olan kızlarına destek olmasını ister. Ancak oğlunun eşi bu durumu engellemek için uğraşır. Birisi yalnızca mantığıyla diğeri ise tamamen duygularıyla hareket etmekte olan iki kız kardeş ise 19. yüzyıl dünyasının ahlakçı ve erkek egemen tutumunda ayrıca ekonomik mücadele vermek zorundadır.

Bütün ekonomik ve toplumsal baskılar altında dahi duygu ile mantık aşkla birleşince bu durum her iki kız kardeş için de güç kaynağı olacaktır. Zorluklar altında dahi mücadelenin ve aşkın mutluluğun kapılarını aralamasını anlatan etkili bir eser olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla ‘Sense and Sensibility’ orijinal adıyla bilinen hikayenin gerek kitabı gerekse de filmi çok büyük ilgi görmüştür.

Aşk ve yaşam

Aşk ve Yaşam Kitabı

Aşk ve Yaşam filmine ilham kaynağı olan kitap yazar Jane Austen tarafından kaleme alınmıştır. Yazar genellikle günümüzde popüler klasikler adı altında geçen romanlar kaleme almıştır. Eserlerinde insanların yaşamlarını ve zaaflarını mizahı ve zarif bir dille işlemiştir. Romanlarında dikkat çeken; başkahramanların hepsinin kadın olması ve mutlu bir evlilik gerçekleştirilerek eserlerin sonlanmasıdır.

Aşk ve Yaşam eseri ise yazarın ilk romanı. Daha sonra yazarın tüm eserlerinin televizyon ya da sinemaya uyarlandı ve elbette hepsi de kendi alanında izleyicinin ilgisini çekti. Hayatı boyunca hiç evlenmemiş olan yazar, ardından pek çok güzel eser bırakmıştır. 12 yaşında kendi hikayelerini yazmaya başlayan ancak ilk romanın yaklaşık 25 yılın ardından yayınlatan yazara ilk eğitimi babası tarafından verilmiştir.

1775 yılında dünyaya gelmiş olan Jane Austen ailenin 7. çocuğudur. Ancak dönemin kadınlarına göre daha fazla eğitim şansına sahip olmasıyla şanslı olarak nitelendirilmiştir.

Aşk ve Yaşam kitap incelemesi ve filmi; ayrıca bu konuyu işleyen tüm eserler aslında aşkın tanımını yapmayı amaçlamıştır. Tüm bu serüvenler; aşk ve yaşamı bir arada değerlendirme ve anlama çabasının sonucu olarak ön plana çıkıyor. Tüm zamanlar boyunca aşkın tanımı; merak edilen ve incelenen konuların başında.

Aşk ve yaşam

Aşkın ve Yaşamın Hikayesi

Kimyası ve yapısı sürekli sorgulanan ve insanları bambaşka bir dünyaya taşıyan aşkın serüveni; başlı başına incelenmeye değer. Aslında tüm film ve kitaplarda; insanlar aşkı kendi tarifine göre açıklamayı amaçlamış ve farklı pencerelerden bir tanım getirmiştir.

Aşk ve Yaşam ya da bilinen diğer adıyla Aşk ve Gurur eseri; aşk konusunu işleyen ve günümüze taşınmış olan en temel eserlerden birisi. Ayrıca çok sayıda değişik eserde aşkın anlatımı farklı üsluplarla karşımıza çıkıyor. Aşk ve yaşam birbirinden ayrılmaz iki bütün. Aslın her ikisini de doyasıya yaşamak gerek.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.