8 yaşında annesi bacağını aldırdı. Oksana Bondarchuk tam bir azim örneği… Doğduğundan beri şanssızlıklar yakasını bırakmadı ama o hep başardı. İşte hikayesi.

Oksana Bondarchuk, 19 Haziran 1989’da Ukrayna’da doğdu. Ancak bir bacağı diğerinden kısaydı ve her ayağında altı ayak parmağı vardı. Kusurların, büyük olasılıkla Çernobil faciasından kaynaklandığı düşünüyordu.

OKSANA1

HAYATA YETİMHANEDE BAŞLADI

Oksana hayata büyük zorluklarla başlamıştı ama üzerine bir de ailesi onu terk etti. Artık minik kız yetimhanelerde yaşamaya başlamıştı. Açlık ve dayak çocukluktan hafızasına kazınacak en büyük acılar oldu.

OKSANA2

Ama bir gün, Oksana için bir umut ışığı yandı. ABD’den bir konuşma terapisti Gay Masters, genç kızı evlat edinmeye karar verdi. Masters Oksana’nın fotoğrafını görmüştü ve yıllar sonra verdiği röportajda o anı “Fotoğrafa baktım ve işte benim kızım’ dedim” diye anlatacaktı.

8 yaşında annesi bacağını aldırdı

BACAKLARI KESİLDİ

Evlat edinme süreci bir buçuk yıl sürdü. Oksana nihayet Ukrayna’daki yetimhaneden Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Yedi yaşındaydı. 1 metre boyunda ve sadece 30 kilo ağırlığındaydı. Üstelik tek kelime İngilizce de bilmiyordu.

8 yaşında annesi bacağını aldırdı

Buna rağmen Oksana hayatında ilk kez özgür olduğunu hissetti. Yeni ailesi onu sevgiyle kucakladı. 8 yaşındayken doktorlar, Oksana’nın bacaklarının kesilmesini ve yerine protez bacak takmayı önerdiler. Böylece yürüyebilecekti. Annesi zor bir karar verdi ve kızının bacaklarının alınmasına izin verdi. Sekiz yaşındayken sol bacağı kesildi. Bundan birkaç yıl sonra da sağ bacağı alındı.

8 yaşında annesi bacağını aldırdı

ŞAMPİYON OLDU, YETMEDİ MODEL OLDU

Ancak Oksana her şeye meydan okumaya devam etti. Fiziksel eksiklikleriyle baş etmeyi öğrendi ve çok geçmeden kürek çekmeye başladı, hızlı bir şekilde büyük bir ilerleme gösterdi.

8 yaşında annesi bacağını aldırdı

Hatta artık yarışmalara katılıyordu. 2012’de ABD paralimpik ekibinde bronz madalya kazandı.
Ancak başarısı bununla sınırlı değildi.  Kürek haricinde Hem de kayak, biatlon ve bisiklet sporunda Dünya Kupası ve Olimpiyat madalyalarını kazandı.

8 yaşında annesi bacağını aldırdı

Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de modellik yapmaya başladı. Kararlılığı ve azmi ile Oksana her şeyin mümkün olduğunu kanıtladı.

OKSANA8 OKSANA9 8 yaşında annesi bacağını aldırdı