Yumurta kabuğundan yüz maskesi mi! Evet neden şaşırdınız, içindeki kalsiyum cildinize çok iyi gelecek. Sadece o mu? Yumurta kabuklarını atmamanız için daha onlarca sebep var.

BESLEYİCİ VE SIKILAŞTIRICI YÜZ MASKESİ

Yumurta Kabuğundan Yüz Maskesi

Kurumuş yumurta kabuklarını bir havanda döverek toz haline getirin ve içine 1 yumurtanın akını koyup iyice çırpın. İyice kuruduktan sonra durulayın. Bu maske yüzünüzü hem besleyecek, hem de sıkılaştıracak.

TAHRİŞ OLMUŞ CİLTLER İÇİN

yumurta kabuğundan yüz maskesi

Yumarta kabuklarının üzerini kapatacak kadar elma sirkesi koyun ve birkaç gün boyunca bekleyin. Ardından yumurta kabuğunda beklemiş elma sirkesini tahriş olmuş ya da kaşıntılı deriye uygulayın.

BULAŞIKLARI TEMİZLEYİN

yumurta kabuğundan yüz maskesi

Yumurta kabukları kolay temizlenmeyen kaplar için harika (ve toksik olmayan!) bir zımpara işlevi görür. Kabukları biraz sabunlu su ile karıştırın ve inatçı kirleri bu karışımla ovun.

GÜBRE YAPIN

yumurta kabuğundan yüz maskesi

 

Yumurta kabukları, kalsiyum ve mineraller bakımından zengindir. Bahçenizi ekmeden önce, yumurta kabuklarını küçük parçalara ezin ve toprağa serpin. Ardından, iki haftada bitki tabanının etrafını kabuklarla besleyin. .

BAHÇEDE HAŞERELERE SON

Salyangozlar ve sıçanlar için çok iyi bir savunma aracıdır.   Yumurta kabuklarını ezin ve onları sebzelerinizin ve çiçeklerin etrafına saçın. Bu yumuşak gövdeli yaratıklar, keskin kabuk parçaları üzerinde gezmekten hoşlanmazlar.

ÇÖPÇÜ KEDİLERE KARŞI KULLANIN

Bahçenizi çöp kutusu olarak kullanan kedilerle ilgili bir sorun mu yaşıyorsunuz? Ezilmiş yumurta kabukları da onları uzak tutacak. Kabukları sık sık karşılaştıkları alanlara dağınık bırakın ve birkaç kez bu kabuklara bastıktan sonra bir daha gelmeyecekler.

FİDELEME YAPIN

fide
Bir yumurta kartonunu boş, durulanmış yumurta kabuğuyla doldurun ve drenaj için her birinde bir delik açın. Daha sonra her kabuğa saksı toprağı ve bir veya iki tane tohum ilave edin. Fideler yeterince büyüdüğünde kabuğun alt kısmını çatlatıp fideyi saksıya dikin.

ÇİÇEKLERİNİZİ SULAYIN

sulama

Evinizde yetiştirdiğiniz bitkileri yumurta kabuğunda beklettiğiniz su ile sulayın.

KAHVEYİ TATLANDIRIN

kahve

Öğütülmüş yumurta kabuklarını, öğütülmüş kahve ile karıştırarak daha az acı olmasını sağlayabilirsiniz. Ve işiniz bittiğinde bu posayı bitkilerin dibine attığınızda bitkilerde bomba etkisi yaptığını göreceksiniz.

KENDİ KALSİYUM SANDOZUNU YAP

calsiyum

Kalsiyum hapı mı alıyorsunuz? Artık almayın! Kabukları 8 dakika 350 derece fırında pişirin. Soğuyunca ince bir toz haline getirin. İçeceğinize (ne olursa fark etmez) her gün bir kahve kaşığı akleyin.

KENDİ TEBEŞİRİNİ KENDİN YAP

tebesir

Neye ihtiyacın var:
5 tane boş yumurta kabuğu
1 tatlı kaşığı un
1 çay kaşığı çok sıcak su
Gıda renklendiricisi (renkli tebeşir için)

Yumurta kabuklarını yıkayıp kurutun ve toz haline getirin. Bütün parçaların iyice ezildiğinden emin olun.
Unu ve sıcak suyu başka bir kabın içinde karıştırın. Sonra 1 çorba kaşığı yumurta kabuğu tozu ekleyin ve kalın macun haline gelene kadar karıştırın.
Gıda renklendiricisini ekleyin.  Beyaz tebeşir isterseniz bir şey eklemenize gerek yok.
Tebeşir şekli vererek, strech film ile sıkıca sarın
3 gün kurutun.

ÇAMAŞIRLARINIZ BEYAZLASIN

Çamaşırlarınızın içine toz haline getirilmiş yumurta kabuğu atarsanız, beyazlarınızdaki gri tonlar kaybolacaktır.

Dikkat! Yumurta kabuklarını kullanırken temiz olmaları, bakteri içermemeleri önemlidir. Kullanmadan önce yumurtaları iyice yıkayamıyorsanız, kabukları yaklaşık 70 derecede 10 dakika pişirin.