Meditasyon Nasıl İnsanların Hayatını Kurtarıyor?


meditasyon nasıl insanların hayatını kurtarıyor?

 

Meditasyon bedenimizin ve iç dünyamızın yeniden keşfedilmesinin bir yoludur. Tarihin eski çağlarından beri uygulanan meditasyon, zihni kapatmaya ve sessiz olmaya zorlamak değil, zaten orada var olan dinginliği bulmak ve onu günlük yaşantımıza yansıtabilmekten ibarettir.

Kendinizle yalnız kaldığınızda bu huzura kavuşmanız demek size bir sürü kapı açıldı demektir. Yaratıcılık ve mutluluk gibi şeylere kavuşmak daha kolaydır artık. Her gün düzenli meditasyon yaparak, zihnimize ve bedenimize huzuru, sükuneti, sakinliği ve dinginliği kazandırabilir ve böylelikle kendimiz için daha memnuniyet dolu bir hayat kazandırabiliriz.

Çeşitli türleri olan meditasyona başlamak için bir çok sebep var. Sağlığımız açısından yararlarını duyduğunuzda siz de başlamak isteyeceksiniz.

meditasyon nasıl insanların hayatını kurtarıyor?

Depresyona İyi Geliyor

Yapılan bir çok araştırma, meditasyonun depresyonu azalttığına yönelik büyük bir kanıt oluşturuyor. California Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma meditasyonun aslında anti depresan ilaçlarından bir farkı olmadığını gösterdi. Bunun yanında, pek çok öğrencinin eskisinden daha yaratıcı olduğu ve odaklanma düzeyinin de daha yüksek seviyelere eriştiği belirtilebilir.

Stres Azaltıyor

Stresten kaçınmak yoğun hayatımızı düşündüğümüzde imkansız gözüküyor olabilir. Ancak meditasyonun strese karşı yararlı olduğuna dair bir çok kanıt var. Meditasyon demek nefes alışverişlerinin düzenli olması demektir. Yoksa zaten bir anlamı yoktur. Bu tek bir şeye odaklanmanızı sağlar. Bu yüzden günümüzün çoğu anında yapmaya alıştığımız gibi stres, depresyon gibi iç karartıcı şeylere yoğunlaşmıyor, aklımızın ucundan bile geçirmiyor oluruz. Bu adeta stresten bir kaçış gibidir. Vücudunuzun arada sırada stresten bir süre uzaklaşmaya ihtiyacı vardır, bunu unutmayın.

Odaklanma Sağlıyor

Yeni başlayanlara verilen tavsiyeler genelde sessiz bir yer bulun, kendi içinize dönün ve rahatça oturun gibi şeylerdir. Yani meditasyon yapmak demek tamamen rahat bir ortamda kafanızın bomboş olması demektir. Bunu düzenli olarak yaptığınızda beyniniz sürekli yaşadığı kaostan biraz kaçarak kendini dinlendirme fırsatı buluyor. Bu da işler üst üste geldiğinde ya da her eliniz işle doluyken bir an bile olsa o telaştan kaçınmaya olanak sağlıyor. Derin bir nefes alıp konuya odaklanabiliyorsunuz. Çünkü beyniniz bunun pratiğini yapmaya alışmış oluyor.

Problem Çözücülüğü Arttırıyor

Meditasyon yapan bir grup insanın beyinlerindeki gri bölgenin meditasyon yapmayanlara göre daha fazla gelişim gösterdiğini belirtiyor. Gri bölge; bilgi işleme, karar verme, dikkat arttırma gibi meselelerde beyindeki en temel bölgelerden bir tanesidir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.