Kara kına dövmesi yaptıran 22 yaşındaki genç kız korkunç bir olayla karşılaştı. Her şey Fas’ta tatil yaparken Agadir sahilinde geçici hint kınası yapan biriyle karşılaşmasıyla başladı.

kara kına dövmesi22 yaşındaki Sophie Akis dövme yaptıran kişiyi gördükten sonra, ellerine kına yaptırmaya karar verdi. Ancak dövme yaptırdıktan 24 saat geçmeden ellerinin birdenbire şişmeye başladı.

Sophie Akis’in cildi kınaya alerjik reaksiyon göstermişti. Akis, sosyal medyada paylaştığı fotoğraflara, ‘yaptırmadan önce iki kez düşünmelisiniz’ notunu düştü.

#BlackHenna İKİ KEZ DÜŞÜNÜN

İngiliz Cilt Vakfı, yazın yaklaşması nedeniyle twitter’da #BlackHenna etiketiyle bir kampanya başlatarak, insanların bunsan vazgeçmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

kara kına dövmesiGeçici dövmelerde ve hint kınalarında yüksek oranda bulunan ”parafenilen diamin” isimli maddenin uygulandığı bölgede kızarıklık, yanma, kaşıntı, içi sıvı dolu kesecikler ve sulanma gibi belirtiler ortaya çıkabileceği, bu nedenle bu tür maddelerle işlem yaptırmaktan kesinlikle kaçınılması gerektiği bildirdi.

GERÇEK KINA SİYAH DEĞİLDİR

Vakıf gerçek kınanın siyah olmadığını turuncu-kahverengi olduğunu, işlem yaptırırken rengine dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyardı.

kara kına dövmesi

kaynak