İlişkilerde Yarıda Bırakma Durumunuzu Gözden Geçirdik! 7 Temel Sebep


İlişkilerde yarıda bırakma

İlişki sürecinde aniden bırakma kararı alınmasının ilişkiden soğuma vb. birçok sebebi olabilir. Peki bir ilişki neden aniden bırakılır? Bu durumu tetikleyen etkenler nelerdir? Bu yazımızda bu sorularınıza vereceğimiz cevaplar ile siz de ilişkilerinizin neden sekteye uğradığını öğrenebileceksiniz. İlişkilerde yarıda bırakma durumunun 7 temel sebebi nedir bunları gözden geçirelim.

İlişkilerde yarıda bırakma

1.   İlişki Sürecinde Araya Mesafeler Girmesi

Uzak mesafe ilişkisi diyebileceğimiz bir kavramdır. Çoğunlukla İki taraftan birinin uzaktan ilişki durumunu kaldıramaz ve taraflardan biri bu sebeple ilişkiyi yarıda bırakmak isteyebilir. Uzak mesafe ilişkileri bu yönüyle risklidir. Öncesinde iki tarafta dayanabileceğini düşünebilir fakat bazı ilişkilerde her şey istenildiği gibi gitmez ve iki taraftan birinin uzak mesafe ilişkisini kaldıracak gücü kalmayabilir ya da fıtratı bu duruma uygun olmayabilir. Genellikle araya mesafeler girmesi bu nedenler ile ilişkinin yarıda kesilmesine sebep olabilir.

Araya mesafeler girmesi ve uzak mesafe ilişkisinde ilişkileri yarıda bırakmanın bir sebebi de iki tarafın ya da taraflardan birinin hiç fark edilmeden kişilik olarak değişmeye başlamasıdır. Bu tarz durumlarda ilişkiden soğuma durumuna sebebiyet verebilir.

2.   Güven İlişkisi

İlişki sürecinde meydana gelen çeşitli durumların söylenmemesi ilişkiye zarar verecek sırlar ortaya çıkabilir. Bu tarz durumlarda sırrı saklamaya devam etmek iki tarafında rahat hissetmemesine neden olur. Dolaylı olarak da ilişkide soğuma süreci başlar. Böyle durumlarda bu tarz sırların saklanmaması ve aradaki duygusal ilişkinin yanında güven ilişkisinin de korunmaya devam edilmesi gerekir. Güven ilişkisinin tam manasıyla sağlandığı birlikteliklerde ilişkilerde yarıda bırakma durumu çok daha az görülür.

İlişkilerde yarıda bırakma

3.   Anlaşamama ve Geçimsizlik Başlangıcı

Partneriniz ile her konuda aynı düşünmek zorunda değilsiniz, ama bu durum bazen ufak tartışmaların büyümesine ve dolaylı olarak anlaşamama ve geçimsizliğe sebep olabiliyor. Ufak nedenler ve fikir ayrılıkları ile başlayan bu tartışmalar ilerledikçe çok daha büyük ve ağır kusurlar ve sorunlar hedef alınmaya başlanabiliyor. Bu durumun uzaması da ilişkilerde yarıda bırakma durumunu tetikleyebiliyor.

4.   Beklentilerin Bir Türlü Karşılanamaması

İlişkilerin başından sonuna iki tarafında bazen belirttiği bazen belirtmediği beklentileri muhakkak vardır. Bu durumda beklentilerin uzun süreli şekilde karşılanmaması ilişkiden soğuma durumunu tetikleyebilir. Özellikle partnere belirtilmiş olan beklentilerin karşılanmaması ilişkilerin sonlanmasının başlıca nedenlerindendir.

İlişkilerde yarıda bırakma

5.   Sürekli Şekilde Bir Kişiye Karşı Sorumlu ve Bağlı Hissetmenin Verdiği Rahatsızlık Hissi

İlişki demek iki tarafın birbirlerine sürekli şekilde bağlı olması ve dolaylı yoldan birbirlerine karşı sorumluluklarının olması demektir. Bazı kişilerde yetişme tarzından dolayı ya da başka sebeplerden dolayı bu bağlanma ve sorumluluk alma kavramları yapısına ve kişiliğine uygun gelmeyebilir. Bundan dolayı ilişkiyi uzun bir süreç boyunca devam ettiremeyebilir. Sonuç olarak bu durum ilişkiden soğuma durumunu ve dolaylı olarak ilişkinin yarıda bırakılmasını tetikler.

6.   Maddi Sıkıntılar

Özellikle uzun süreli ilişkilerde bir türlü tam manasıyla oturaklı hale gelmeyen maddi durum ilişkinin kötü yerlere gitmesine sebep olabilir. Kişiler arasındaki duygusal bağ ne kadar güçlü olursa olsun ekonomik sıkıntıların artması ve tarafların bundan dolayı geçinememeye başlaması bir ilişkiyi sonlandırabilir. Bundan dolayı ilişkilerde iki tarafında ekonomik durumlarını iyi bir şekilde gözden geçirmesi ve birbirlerine bu konuda destek olmaya çalışması lazımdır. Yani ekonomik olarak sorumluluk alıp lüks harcamaları azaltmak ve birbirlerine bu konuda maddi sıkıntılar düzelene kadar saygı gösterebilmek ekonomik nedenlerin ilişkileri bitirmesinin önüne geçebilecek etmenlerdir.

İlişkilerde Yarıda Bırakma

7.   İlişki Sebebiyle Hayatın Monoton Bir Hale Gelmesi

İlişki süreci ilerledikçe ilişkinin başlangıcındaki hareketli dünya git gide monoton ve rutinlerden oluşan bir hale gelebilir. Taraflardan biri için bu durum uygun iken diğeri için çok ters olabilir işte bu durumda taraflar birbirlerini anlayamazlar ve empati kurmazlarsa ilişkiden soğuma durumu baş gösterir ve ilerleyen süreçte de ilişkideki çekicilik ve eğlence bağı kopmaya başlar. Böyle durumlarda taraflar birbirlerini anlamaya çalışmalı ve ekonomik durum ve maddiyat yettiğince bu monotonluktan çıkıp araya sürprizler katılmalıdır.

İlişkilerde Yarıda Bırakma

İlişkilerde yarıda bırakma durumunu en çok etkileyen 7 sebep bu şekildedir. Bu durumlar daha da ilerlemeden tarafların birbirini anlayabilmesi ve empati kurabilmesi ilişkiler kurtarabilecek iki ana etmendir. Bundan dolayı partnerinizin hal, tavır ve hareketlerini iyi gözlemeli duygusal bağın yanında güven bağı, ilişkideki eğlence ve zevk bağı gibi birçok bağı sağlam tutmaya çalışmalısınız.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.