Sadece Yoğurt Yiyerek Zayıflayabilir Miyim? İşte Hızlı Kilo Verdiren Yoğurt Diyeti…


yoğurt diyeti

Kilo vermek isteyen okuyucularımıza sesleniyoruz: işte karşınızda yoğurt diyeti. “Neymiş bu diyet?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Yoğurdu genelde yemek zamanı, yan ürün olarak kullanırız. Her türlü yemekle birlikte harika bir uyum yakaladığını inkâr edemeyiz. Ama kaçırdığımız bir şey var ki oda yoğurdun mucize bir besin olduğu.

Yoğurt Diyeti

Akdeniz’de oldukça popüler olan yoğurt özellikle Fransız kadınlarının vazgeçilmezidir. Kahvaltı da bile yoğurt tüketmekten çekinmezler. Genelde akşamları tüketmeyi tercih ederler ki bu da gün boyu yedikleri besinlerin sindirimine yardımcı olur ve kalori yakımın da oldukça etkilidir. Bunun dışında içerisinde bulunan besinler sayesinde vücudunuzun kilo almadan gerekli vitamin ve mineralleri edinmesine yardımcı olur. Elbette bahsettiğimiz doğal olarak elde edilen yoğurttur. Yani market ürünleri size yoğurt diyetinizde istediğiniz etkiyi göstermez. Bu noktada imkanınız varsa doğal yoğurtlar ile diyete başlamalısınız.

yoğurt diyeti

Düzenli yoğurt tüketen bu insanların daha kolay ve hızlı kilo verdiğini fark ettiniz mi hiç? Özellikle karın ve bel bölgelerindeki zayıflıkları gözünüze çarptı mı? Yani, siz yoğurt yemeyi alışkanlık haline getirdiğiniz zaman, kilo verirken de zorlanmadığınızı göreceksiniz. Ayrıca hafifliği sayesinde sizin gün boyu dinç ve dinamik hissetmenize de yardımcı olur.

Biraz da yoğurt diyeti ve yoğurtun faydalarından bahsedelim.

Yoğurt Diyeti

Öncelikli olarak şunu belirtmeliyiz ki bu diyetlerde sadece yoğurt yemiyoruz. Yoğurdun yanında destekleyici besinler de tüketmeliyiz. Tabi ki de bu besinleri abartmıyoruz. Özellikle bu dönemde ekmek tüketimini en aza indirmeli ya da kullanmamalısınız.

Yoğurdun en önemli özelliği toksinleri vücuttan atmasıdır. Yani vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlayan yoğurt bir devi detokstur. Sindirim sistemini düzenlemesi ve tokluk hissi vermesi ‘neden yoğurt?’ sorunuza cevap niteliğindedir. Yoğurdun içindeki su oranı da oldukça yüksek olduğu için metabolizmayı da hızlandırmaktadır.

yoğurt diyeti

100 gramında sadece 55 kalori olması ve içeriğinde protein, yağ, karbonhidrat dışında fazlasıyla kalsiyum bulundurması sağlıklı kilo vermenizde yardımcı olur. Sadece 5 günde 3 kilo verdiren yoğurt diyeti, uygulaması da gayet basittir. Elbette her bünyede ve metabolizmada etkilerinin aynı olmadığını söylemeyi de ihmal etmeyelim.

Bu yazımızda sizlerle uygulaması birbirine benzer 2 farklı diyet paylaşacağız. Tüketeceğiniz yoğurt ev yapımı ve yağsız olursa kilo verme sürecinizde, hazır yoğurda göre daha etkili olur. Çünkü, evde kendi hazırladığınız yoğurt, marketten alınan paket yoğurda göre daha fazla probiyotik içerir. Probiyotikler, besin emilimi sağlar ve bağırsak hareketlerini düzenlemede yardımcı olur. Anlayacağınız üzere tam bir bağırsak dostu bakterilerdir.

Diyetisyeninize danışmadan bu listeleri denemenizi tavsiye etmiyoruz.

Yoğurt Diyeti

5 Günlük Yoğurt Diyeti

 • Birinci gün: Sabah uyanınca, 1 su bardağı ılık limonlu su; kahvaltıda, 1 bardak şekersiz çay, bir porsiyon yağsız yoğurt; öğlen, 1 porsiyon sebze çorbası ve 1 porsiyon (tercihen yağsız) yoğurt; ara öğünde, 1 porsiyon meyve, 1 porsiyon yağsız yoğurt, 1 bardak şekersiz çay; akşam, 1 porsiyon sebze çorbası, 1 porsiyon yağsız yoğurt; ara öğünde, 1 bardak şekersiz çay, 3 adet kuru erik.
 • İkinci gün: Sabah uyanınca, 1 su bardağı ılık limonlu su; kahvaltıda, 1 bardak (şekersiz olması kaydıyla) çay, 1 kaşık yulaf ile 1 porsiyon yağsız yoğurt; ara öğünde, 1 porsiyon meyve, 1 porsiyon yağsız yoğurt, 1 bardak şekersiz çay; öğlen, 1 porsiyon sebze (kabak, ıspanak ya da semizotu gibi) çorbası, 1 porsiyon (tercihen yağsız) yoğurt; akşam ise 1 porsiyon mercimek çorbası, 1 porsiyon yağsız yoğurt; ara öğünde, 1 bardak bitki çayı, 3 adet kuru erik.
 • Üçüncü gün: Sabah uyanınca, 1 su bardağı ılık limonlu su; kahvaltıda, 1 bardak şekersiz çay, 1 kaşık yulaf ile 1 porsiyon (tercihen yağsız) yoğurt; ara öğünde, 1 porsiyon meyve, 1 porsiyon yağsız yoğurt, 1 bardak şekersiz çay; öğlen, 1 porsiyon çorba, 1 porsiyon yoğurt; akşam, 1 porsiyon çorba, 1 porsiyon yoğurt; ara öğünde, 1 bardak bitki çayı, 3 adet kuru erik.
 • Dördüncü ve beşinci günde aynı şekilde devam.

Bu diyeti 5 gün boyunca uygularsanız 3 kilo verebilirsiniz. Ama eğer istediğiniz etkiyi göremezseniz endişelenmeyin. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her metabolizma uygulanan diyete farklı bir etki gösterir. Buna bağlı olarak diyetinizi sağlıklı bir yaşam adına genel beslenme düzeninize dahil edebilirsiniz.

Yoğurt Diyeti

7 Kilo Verdiren 1 Haftalık Yoğurt Diyeti

 • Birinci Gün: Haşlanmış patates ve 6 su bardağı yoğurt.
 • İkinci Gün: Haşlanmış 200 gram tavuk eti ve 6 su bardağı yoğurt.
 • Üçüncü Gün: Haşlanmış 200 gram dana eti ve 6 su bardağı yoğurt.
 • Dördüncü Gün: 200 gram balık ve 6 su bardağı taze yoğurt.
 • Beşinci Gün: 6 su bardağı yoğurt ve bir miktar üzüm, muz hariç meyve.
 • Altıncı Gün: 1 kilo yoğurt.
 • Yedinci Gün: 1 kilo yoğurt.

Yüksek kolesterol ve fosfor içeren yoğurt diyeti, böbrek taşı ve kolesterolü olanlara zarar verebilir. Yoğurt, bünyede alerjik reaksiyon oluşturabilecek bir besin olduğu için bu diyete başlamaya karar vermeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.