Hint Dizileri Neden Türk Dizilerine Benziyor


Hint Dizileri Neden Türk Dizilerine Benziyor

Hint dizileri seven kişiler kadar bu dizilerle karşılaştıklarında gülüp kanal değiştirende var. Merakınıza yenik düşüp bir bölüm bakayım şu diziye dediğiniz de bir bakmışsınız kendinizi bu dizilerin hayranı olarak bulmuşsunuz. Çin ve ABD’den sonra en çok televizyon izlenen ülkeye Hindistan dememiz mümkündür. Peki ama bu Hint dizilerinin özellikleri nedir? Neden Türkler bu dizilere bu kadar bağlanıyor. Bu konuyu merak ettik ve sizler için ufak bir araştırma yaptık.

hint dizileri

 

 

Az Laf, Bol Dram ve Gözyaşı

Bu size biraz komik gelebilir ama Hintli seyirciler dizi izlerken çok fazla konuşma olsun istemiyorlar. Bu yüzden oyuncular dizi boyunca bol bol ağlıyor ya da birbirlerine uzun uzun bakıyorlar. Genel olarak bütün dizilerin ana temasında ise kadınların acı çekmesi var. Dizilerin vazgeçilmezi iyi ve kötü karakterleri de unutmamak gerekiyor.  Peki ama bu özellikler size bir çağrışım yaptı mı? İzlediğimiz Türk dizileri de aynı buna benzemektedir. Tek fark, Türk dizilerinde bol bol diyalog olması ve oyuncuların aralıksız konuşuyor olmasıdır. Bizim kendimizi bu Hint dizilerine yakın hissetmemizdeki en büyük etken dramı seviyor oluşumuz. Entrikalar, gözyaşı ve dram bizi ekrana bağlamak için oluşturulmuş en iyi üçlemedir.

Dizi konularımız bile hemen hemen birbirine benzemektedir. Çocuklara ders vermek amacıyla yapılmış küçük yaşta evlenen gelin dizileri, psikopat zengin kocaya katlanıp şiddet gören mağdur kadınlar, zengin kızlar ve fakir oğlanlar gibi aklınıza gelebilecek her konuyu bizim kadar Hintlilerde dizi olarak yapmaktadır.

 

Hint Dizilerinin Özellikleri

 • Hint dizileri çekim açısından bizden oldukça ileridedir. Çoğunlukla dizilerin yeni bölümleri yayından bir gün önce gelir. Dizi çekildikten sonra stüdyoya kurguya gider ve direk yayına hazırlanır.
 • Süre olarak biz 160 dakikalık diziler çekiyorken Hint dizileri sadece 22 dakikadır. Ayrıca hafta sonu dizilerin özel gösterimle bütün bölümleri de yayınlanmaktadır. Türk dizilerinin bu kadar uzun olma sebebi ise çok fazla konuya sahip olmamız değildir. Biz Türkler uzun dizi seviyor bu yüzden de diziler sakız gibi uzadıkça uzuyor. Onlar ise kısa yoldan her şeyi çözüme kavuşturmayı tercih ediyorlar.
 • Hindistan tarihi boyunca sadece bir kere öpüşme sahnesi çekilmiştir. Bu dizi yayınlandıktan sonra ise ülkede büyük bir olay olmuştur. Sanırım Türkiye’de öpüşme sahnesi kesilirse olay olur 😊

hint dizileri

Hint Dizilerindeki Klişeler

Dizi klişeleri her ülkede mutlaka vardır. Konumuz Hint dizileri olduğu için biz tabii ki bu klişeleri konu aldık.

 • Kadın oyuncuların saçlarının evin içinde olsa dahi uçuyor olması
 • Esas kızın her dizide ayağının bir şekilde takılıp kendini esas oğlanın kollarına bırakması
 • Karakter bir alana kitlenir ve iç seslerini dinleriz bu o kadar uzundur ki asla bitmeyecek gibi gelir.
 • Esas karakter tam gerçekleri itiraf edecekken mutlaka biri tarafından sözü kesilir
 • Ana karaktere dizide bir olduğu anda diğer karakterlerin bundan mutlaka telepati yoluyla haberi olur. Çerçeveler kırılır ya da mumlar söner gibi.
 • Dizide bir kişi önemli bir açıklama yapacaksa herkes bir anda evin salonunda toplanıverir. Konuşacak kişi de cümleleri uzattıkça uzatır.
 • Dublajlar genel olarak birbirini tekrar eder ve sürekli olarak aynı şeyi dinlersiniz.
 • Başına her iş gelen ana karakterin tam mutlu sona ulaşacağını düşündüğünüz anda ölmesi
 • Kötü karakterler, “ben iyi biriyim artık kötülük yapmayacağım” dediği anda ana karakterlerin buna koşulsuz şartsız inanması
 • Zorla dansa kaldırılan çiftlerin bir anda bütün dansı ezbere bilmesi
 • Gerçekleri doğrudan söylemek yerine karakterler çeşit çeşit oyunlarla gerçekleri itiraf etmeye çalışır.
 • Tam gerçekler ortaya çıktığı anda bir kaza olur ve esas oyuncu hafızasını kaybeder.
 • Ve esas klişeyi en sonra sakladık. Az konuşmadan ötürü ortaya çıkan ve asla bitmeyecek sandığınız o upuzun bakışmalar.

hint dizileri

İzleyebileceğiniz Hint Dizileri Nelerdir?

Hint dizileri seviyorsanız ya da Hint dizisine başlamayı düşünüyorsanız sizin için dramdan komediye önerebileceğimiz pek çok Hint dizisi bulunmaktadır. Türkiye’de en çok sevilen ve ekranlara veda etmesine rağmen kanal 7’de tekrardan yayınlanmaya başlayan “Bir Garip Aşk” adlı dizi dram-romantik türündedir.

Hintliler nasıl korku yapar diye merak ediyorsanız Netflix üzerinden Ghoul adlı diziyi izleyebilirsiniz. Yine kanal 7 ekranlarında izleyebileceğiniz dram türünde Masum adlı dizi yayınlanmakta ve Türkler tarafından oldukça beğenilmektedir. Bunlar bizim size önerebileceğimiz dizilerden sadece birkaçıdır. Daha fazla Hint dizisi izlemek isterseniz internetten istediğiniz türe göre araştırmalar yapabilirsiniz. İsterseniz de kanal 7 ekranlarında yayınlanan dizileri izleyerek Hint dizileri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler!

 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir