Ev yapımı ağrı kesici krem yapın, kas ağrınızdan, baş ağrınızdan, eklem ağrınızdan kurtulun… Malzemelerin çok kolay bulunabilir cinsten…

Eskiden, tıp bu kadar ilerlememişken insanlar ağrılarını nasıl dindiriyordu? Nesilden nesile, neneden toruna, kulaktan kulağa öğrendikleri tariflerlerle… Şimdilerde “kocakarı tarifi” diye küçümsense de bu tarifler yılların tecrübesini barındırıyor.

EV YAPIMI AĞRI KESİCİ KREM

ev yapımı ağrı kesici kremGerekli Malzemeler

1/2 su bardağı hindistan cevizi yağı
2 çay kaşığı balmumu peletleri (eczanelerde satılır)
2 çay kaşığı kafur kristalleri (veya 5 damla kafur yağı ) (Aktardan temin edilebilir)
2 çay kaşığı mentol kristalleri (veya 5 damla nane esansiyel yağı )
5 damla okaliptüs yağı

Nasıl Yapılır?

Hindistan cevizi yağı ve bal mumu ile birlikte eritin. Bu işlemi mikrodalgada yapabileceğiniz gibi benmari usulü de eritebilirsiniz. Eridikten sonra iyice karıştırın.

Karışım birkaç dakika soğuduktan sonra içine kafur kristallerini (veya yağını), mentol kristallerini (veya yağını ve okaliptüs yağını ekleyin. Tekrar karıştırın.

Karışımı hava almayan bir kaba dökün, soğuyunca ağzını kapatın.

Gerektiği zaman, elinizle bir miktar ağrı kesici kremizden alın ve ağrıyan bölgenin üzerine masaj yaparak sürün. Krem elinizin sıcaklığıyla eriyip, ağrılı bölgeye nüfuz edecektir.

DAHA PÜRÜZSÜZ BİR KREM İÇİN

Yukarıdaki tarifdeki krem pürüzsüz bir kremden ziyade, daha yapışkan bir dokuya sahiptir. Ama daha pürüzsüz bir krem tercihiz isterseniz onun da çaresi var:

Eczaneden bir e vitamini kremi alın ve kafur, mentol ve okaliptüsü, yukarıdaki tarifin içindeki miktarlarda kreme ekleyin ve karıştırın.

Kaynak